Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Odborníci hodnotili přeshraniční observační síť

Odborníci hodnotili přeshraniční observační síť

Závěrečným odborným seminářem, který proběhl od 1. do 3. října v horském hotelu Charbulák ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku, se uzavřel celoroční česko-slovenský projekt s názvem Rozvoj přeshraniční observační sítě, financovaný z Fondu malých projektů Interreg V-A SR–ČR. Pořadatelem setkání a hlavním partnerem projektu byla Hvězdárna Valašské Meziříčí, jejím přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.
„Představili jsme současný stav observační sítě v obou zemích, aktivity uskutečněné v rámci projektu a možnosti dalšího směřování našich činností v dané oblasti,“ informuje ředitel naší hvězdárny Libor Lenža, jenž považuje za velmi cenné, že se zde sešla reprezentativní skupina lidí, zvláště ze Slovenska.
Přednášky, jež účastníci semináře vyslechli, se týkaly například využití společných aktivit při popularizaci astronomie a při odborné práci. „Diskutovali jsme také, jak do nich zapojit další slovenské partnery a jak získaná data využít pro vzdělávání a vědu,“ doplňuje Lenža.
Dalším výsledkem končícího projektu, který Evropská unie podpořila částkou zhruba 700 tisíc korun, byla modernizace důležité součásti observační sítě – spektrografů pořizujících spektra meteorů. „Nakoupili jsme tři nové spektrografické kamery, instalované na různých místech včetně naší hvězdárny,“ připomíná ředitel. Vybavení zejména slovenských observatoří dalšími přístroji, především spektrografy, s jejichž pomocí lze zajistit kvalitní pokrytí oblohy, má být cílem navazujících projektů, jež obě strany připravují na příští období.

autor: Josef Beneš

PředchozíZpět
Jasná obloha umožnila zařadit na program také noční pozorování.
123


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies