Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Odborníci hodnotili přeshraniční observační síť

Odborníci hodnotili přeshraniční observační síť

Závěrečným odborným seminářem, který proběhl od 1. do 3. října v horském hotelu Charbulák ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku, se uzavřel celoroční česko-slovenský projekt s názvem Rozvoj přeshraniční observační sítě, financovaný z Fondu malých projektů Interreg V-A SR–ČR. Pořadatelem setkání a hlavním partnerem projektu byla Hvězdárna Valašské Meziříčí, jejím přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.
„Představili jsme současný stav observační sítě v obou zemích, aktivity uskutečněné v rámci projektu a možnosti dalšího směřování našich činností v dané oblasti,“ informuje ředitel naší hvězdárny Libor Lenža, jenž považuje za velmi cenné, že se zde sešla reprezentativní skupina lidí, zvláště ze Slovenska.
Přednášky, jež účastníci semináře vyslechli, se týkaly například využití společných aktivit při popularizaci astronomie a při odborné práci. „Diskutovali jsme také, jak do nich zapojit další slovenské partnery a jak získaná data využít pro vzdělávání a vědu,“ doplňuje Lenža.
Dalším výsledkem končícího projektu, který Evropská unie podpořila částkou zhruba 700 tisíc korun, byla modernizace důležité součásti observační sítě – spektrografů pořizujících spektra meteorů. „Nakoupili jsme tři nové spektrografické kamery, instalované na různých místech včetně naší hvězdárny,“ připomíná ředitel. Vybavení zejména slovenských observatoří dalšími přístroji, především spektrografy, s jejichž pomocí lze zajistit kvalitní pokrytí oblohy, má být cílem navazujících projektů, jež obě strany připravují na příští období.

autor: Josef Beneš

NásledujícíZpět
Účastníci semináře vyslechli přednášky věnované praktické astronomii.
123


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies