Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
V rámci společného projektu 'Výstavou ke spolupráci a poznání', který připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. (ČR) a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (SK), se v pátek 28. ledna 2011 uskutečnil odborný seminář s názvem 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii'.
Seminář se konal v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí a přednášejícím byl prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., vedoucí oddělení teorie plazmatu na katedře fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze - známý popularizátor fyziky mikrosvěta i kosmologie.
Akce byla určena nejen pracovníkům hvězdáren, ale především středoškolským učitelům, a také studentům. Přihlášených účastníků bylo 54, čímž byla naplněna běžná kapacita našeho přednáškového sálu. Vzhledem k tomu, že účastníci se sjeli takřka ze všech koutů Čech i Slovenska, přicestovali někteří již den předem.
Úkolem semináře bylo účastníkům nabídnout zasvěcený pohled na jednu z nejpopulárnějších a nejrychleji se rozvíjejících vědních disciplín současnosti – kosmologii, jejímž úkolem je studium vesmíru jako celku. Seminář byl rozdělen do deseti samostatných kapitol, ve kterých se účastníci seznámili s jednotlivými aspekty problematiky – od kvantového světa elementárních částic až po pokřivený čas a prostor Einsteinovy obecné relativity. Čas zbyl také na řadu populárních teorií současnosti, jako jsou například struny či ekpyrotický model vzniku vesmíru.
Přestože program semináře byl nabitý a náročný – od 8:30 do 16:00 s krátkými přestávkami a další polední pauzou, odjížděli návštevníci spokojeni (někteří však s výhradou, že seminář byl příliš krátký).
Elektronická brožura (pdf, 1,7 MB)
autor: Jiří Srba