Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
V rámci společného projektu 'Výstavou ke spolupráci a poznání', který připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. (ČR) a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (SK), se v pátek 28. ledna 2011 uskutečnil odborný seminář s názvem 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii'.
Seminář se konal v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí a přednášejícím byl prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., vedoucí oddělení teorie plazmatu na katedře fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze - známý popularizátor fyziky mikrosvěta i kosmologie.
Akce byla určena nejen pracovníkům hvězdáren, ale především středoškolským učitelům, a také studentům. Přihlášených účastníků bylo 54, čímž byla naplněna běžná kapacita našeho přednáškového sálu. Vzhledem k tomu, že účastníci se sjeli takřka ze všech koutů Čech i Slovenska, přicestovali někteří již den předem.
Úkolem semináře bylo účastníkům nabídnout zasvěcený pohled na jednu z nejpopulárnějších a nejrychleji se rozvíjejících vědních disciplín současnosti – kosmologii, jejímž úkolem je studium vesmíru jako celku. Seminář byl rozdělen do deseti samostatných kapitol, ve kterých se účastníci seznámili s jednotlivými aspekty problematiky – od kvantového světa elementárních částic až po pokřivený čas a prostor Einsteinovy obecné relativity. Čas zbyl také na řadu populárních teorií současnosti, jako jsou například struny či ekpyrotický model vzniku vesmíru.
Přestože program semináře byl nabitý a náročný – od 8:30 do 16:00 s krátkými přestávkami a další polední pauzou, odjížděli návštevníci spokojeni (někteří však s výhradou, že seminář byl příliš krátký).
Elektronická brožura (pdf, 1,7 MB)
autor: Jiří Srba