Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Ve dnech 20.-22. května 2011 se v hotelu 'Partizán' na Jankovom Vŕšku (Slovensko) uskutečnil 'Kurz praktických pozorovaní' s podtitulem 'Ako astronómovia poznávajú vesmír'. Akci pořádala Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o., a to v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.
Cílem semináře bylo seznámit účastníky, většinou studenty středních škol, s metodami a technologiemi, které astronomové používali a používají pří výzkumu vesmíru. Zájemci si během tří dnů mohli vyslechnout řadu zajímavých přednášek z různých oblastí moderní astronomie (program) i astrofyziky a zúčastnit se také praktických ukázek pozorování. Jednotlivé příspěvky byly zaměřeny odlišným způsobem: od pohledu do historie astronomie přes zopakování základních poznatků, teoretickou exkurzi do moderní vědecké přístrojové techniky až po praktické metody současných astronomických pozorování.
Přestože počasí bylo jak v pátek tak v sobotu poměrně bouřlivé, což mírně narušilo večerní pozorovací programy, podařilo se v sobotu večer připravit techniku pro vizuální i CCD pozorování oblohy a zájemci si mohli vyzkoušet práci s různě velkými dalekohledy. Podmínky sice nebyly ideální, ale i tak jsme pozorování ukončili až po půlnoci s východem Měsíce.
V neděli před samotným zakončením semináře jsme společně měli příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži jeden ze zásadních aspektů současného poznání. A to, že ke sledování objektů na obloze již dávno nevyužíváme jen viditelné světlo a zrak, ale prostřednictvím techniky jsme schopni sledovat také elektromagnetické záření neviditelných vlnových délek. Předveden byl totiž malý radioteleskop určený k pozorování Slunce.
Organizátorům z Hvezdárně v Partizánskom se tato akce podařila a těšíme se na další spolupráci. Pro zajímavost si přečtěte také ohlednutí za seminářem, které na svých stránkách prezentují naši kolegové.
autor: Libor Lenža