Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Ve dnech 20.-22. května 2011 se v hotelu 'Partizán' na Jankovom Vŕšku (Slovensko) uskutečnil 'Kurz praktických pozorovaní' s podtitulem 'Ako astronómovia poznávajú vesmír'. Akci pořádala Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o., a to v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.
Cílem semináře bylo seznámit účastníky, většinou studenty středních škol, s metodami a technologiemi, které astronomové používali a používají pří výzkumu vesmíru. Zájemci si během tří dnů mohli vyslechnout řadu zajímavých přednášek z různých oblastí moderní astronomie (program) i astrofyziky a zúčastnit se také praktických ukázek pozorování. Jednotlivé příspěvky byly zaměřeny odlišným způsobem: od pohledu do historie astronomie přes zopakování základních poznatků, teoretickou exkurzi do moderní vědecké přístrojové techniky až po praktické metody současných astronomických pozorování.
Přestože počasí bylo jak v pátek tak v sobotu poměrně bouřlivé, což mírně narušilo večerní pozorovací programy, podařilo se v sobotu večer připravit techniku pro vizuální i CCD pozorování oblohy a zájemci si mohli vyzkoušet práci s různě velkými dalekohledy. Podmínky sice nebyly ideální, ale i tak jsme pozorování ukončili až po půlnoci s východem Měsíce.
V neděli před samotným zakončením semináře jsme společně měli příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži jeden ze zásadních aspektů současného poznání. A to, že ke sledování objektů na obloze již dávno nevyužíváme jen viditelné světlo a zrak, ale prostřednictvím techniky jsme schopni sledovat také elektromagnetické záření neviditelných vlnových délek. Předveden byl totiž malý radioteleskop určený k pozorování Slunce.
Organizátorům z Hvezdárně v Partizánskom se tato akce podařila a těšíme se na další spolupráci. Pro zajímavost si přečtěte také ohlednutí za seminářem, které na svých stránkách prezentují naši kolegové.
autor: Libor Lenža