Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Jak astronomové poznávají vesmír - Obloha na dlani

Jak astronomové poznávají vesmír - Obloha na dlani

Ve dnech 20.-22. května 2011 se v hotelu 'Partizán' na  Jankovom Vŕšku (Slovensko) uskutečnil 'Kurz praktických pozorovaní' s podtitulem 'Ako astronómovia poznávajú vesmír'. Akci pořádala Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o., a to v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.

Cílem semináře bylo seznámit účastníky, většinou studenty středních škol, s metodami a technologiemi, které astronomové používali a používají pří výzkumu vesmíru. Zájemci si během tří dnů mohli vyslechnout řadu zajímavých přednášek z různých oblastí moderní astronomie (program) i astrofyziky a zúčastnit se také praktických ukázek pozorování. Jednotlivé příspěvky byly zaměřeny odlišným způsobem: od pohledu do historie astronomie přes zopakování základních poznatků, teoretickou exkurzi do moderní vědecké přístrojové techniky až po praktické metody současných astronomických pozorování.

Přestože počasí bylo jak v pátek tak v sobotu poměrně bouřlivé, což mírně narušilo večerní pozorovací programy, podařilo se v sobotu večer připravit techniku pro vizuální i CCD pozorování oblohy a zájemci si mohli vyzkoušet práci s různě velkými dalekohledy. Podmínky sice nebyly ideální, ale i tak jsme pozorování ukončili až po půlnoci s východem Měsíce.

V neděli před samotným zakončením semináře jsme společně měli příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži jeden ze zásadních aspektů současného poznání. A to, že ke sledování objektů na obloze již dávno nevyužíváme jen viditelné světlo a zrak, ale prostřednictvím techniky jsme schopni sledovat také elektromagnetické záření neviditelných vlnových délek. Předveden byl totiž malý radioteleskop určený k pozorování Slunce.

Organizátorům z Hvezdárně v Partizánskom se tato akce podařila a těšíme se na další spolupráci. Pro zajímavost si přečtěte také ohlednutí za seminářem, které na svých stránkách prezentují naši kolegové.

autor: Libor Lenža

PředchozíNásledujícíZpět
Kurz praktického pozorování – Jak astronomové poznávají vesmír
«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies