Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Ve dnech 10.–15. září 2017 proběhly valašskomeziříčské Dny města, které připomněly 720 let od první zmínky o něm. Akce pro veřejnost probíhaly zejména v okolí náměstí a zámku Žerotínů. V letošním roce se k oslavám připojila také naše hvězdárna.
Svůj netradiční program pro veřejnost uspořádala 15. a 16. 9. 2017. Finančně ho podpořilo město Valašské Meziříčí v rámci podpory malého rozsahu. Díky tomu jsme mohli připravit bohatý program především pro mladší návštěvníky, ale věříme, že jsme nezklamali ani jejich rodiče a další příchozí. Příjemným bonusem byl bezplatný vstup.
Program jsme zahájili v pátek v 16 hodin, kdy měli návštěvníci možnost projít si hvězdárnu a seznámit se s připravenými ukázkami vzdělávacích i speciálních vzdělávacích programů. Páteční program doplnila přednáška vztahující se k hlavnímu tématu oslav města, tedy světlu. Přednáška s názvem Světla dne i noci se zabývala mimo jiné i tím, jak naše oko vidí, co je to světlo z pohledu laika i odborníka, jak astronomové otevírali okna do vesmíru dokořán a začali využívat další oblasti elektromagnetického spektra nebo zda světlo v noci je opravdu potřeba. Na závěr byly představeny vybrané astronomické snímky s podrobným komentářem.
Bohužel nám nepřálo počasí a tak jsme nemohli případným zájemcům představit žádný z objektů na páteční večerní obloze. Snad příště budeme mít větší štěstí.
Sobotní program obohatili naši kolegové z Krajské hvězdárny v Žilině, pracoviště Kysucké Nové Mesto, kteří s sebou přivezli množství solárních hraček a ukázek toho, co vše může využívat sluneční energii. Počasí ale opět nepřálo, takže jsme sluneční svit museli nahradit silnou zářivkou.
V přednáškovém sále byly připraveny zajímavé experimenty a pokusy včetně možnosti pořídit svou 3D fotku a poslat ji na svůj e-mail. Dále se návštěvníci mohli podívat, jak jsme schopni vidět ve tmě díky infračervenému záření a moderním kamerám, přesvědčit se, jakého jevu využívají optická vlákna, která dokáží vést světlo na velmi dlouhé vzdálenosti, ale také se podívat a seznámit se s využitím nanotechnologií v praxi, včetně fluorescence kvantových teček, velmi malých nanostruktur, které jsou využívány například v lékařské i jiné diagnostice. Samozřejmě si mohli prohlédnout vybrané prostory hvězdárny a v kopuli zkusit, jak funguje automatický software na detekci pohybu v obraze.
Děti si mohly vyslechnout krásné povídání o trpasličí planetě Pluto a poté se i přímo zapojit do příběhu. Pozom se mohly vyfotit s Plutem a zkusit své štěstí či spíše um a dovednost v hodu do černé díry. Šikovní malí návštěvníci dostali za svou práci i sportovní výkony drobné astronomické publikace, omalovánky i sladkosti.
Z našeho pohledu byla akce hojně navštívena a věříme, že lidé byli opravdu spokojeni. Jsme rádi, že prohlubující se spolupráce s městem Valašské Meziříčí je přínosem pro obě strany a zejména pro občany našeho města.
autor: Libor Lenža