Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hvězdárna se zapojila do oslav Dnů města Valašské Meziříčí

Hvězdárna se zapojila do oslav Dnů města Valašské Meziříčí

Ve dnech 10.–15. září 2017 proběhly valašskomeziříčské Dny města, které připomněly 720 let od první zmínky o něm. Akce pro veřejnost probíhaly zejména v okolí náměstí a zámku Žerotínů. V letošním roce se k oslavám připojila také naše hvězdárna.

Svůj netradiční program pro veřejnost uspořádala 15. a 16. 9. 2017. Finančně ho podpořilo město Valašské Meziříčí v rámci podpory malého rozsahu. Díky tomu jsme mohli připravit bohatý program především pro mladší návštěvníky, ale věříme, že jsme nezklamali ani jejich rodiče a další příchozí. Příjemným bonusem byl bezplatný vstup.

Program jsme zahájili v pátek v 16 hodin, kdy měli návštěvníci možnost projít si hvězdárnu a seznámit se s připravenými ukázkami vzdělávacích i speciálních vzdělávacích programů. Páteční program doplnila přednáška vztahující se k hlavnímu tématu oslav města, tedy světlu. Přednáška s názvem Světla dne i noci se zabývala mimo jiné i tím, jak naše oko vidí, co je to světlo z pohledu laika i odborníka, jak astronomové otevírali okna do vesmíru dokořán a začali využívat další oblasti elektromagnetického spektra nebo zda světlo v noci je opravdu potřeba. Na závěr byly představeny vybrané astronomické snímky s podrobným komentářem.

Bohužel nám nepřálo počasí a tak jsme nemohli případným zájemcům představit žádný z objektů na páteční večerní obloze. Snad příště budeme mít větší štěstí.

Sobotní program obohatili naši kolegové z Krajské hvězdárny v Žilině, pracoviště Kysucké Nové Mesto, kteří s sebou přivezli množství solárních hraček a ukázek toho, co vše může využívat sluneční energii. Počasí ale opět nepřálo, takže jsme sluneční svit museli nahradit silnou zářivkou.

V přednáškovém sále byly připraveny zajímavé experimenty a pokusy včetně možnosti pořídit svou 3D fotku a poslat ji na svůj e-mail. Dále se návštěvníci mohli podívat, jak jsme schopni vidět ve tmě díky infračervenému záření a moderním kamerám, přesvědčit se, jakého jevu využívají optická vlákna, která dokáží vést světlo na velmi dlouhé vzdálenosti, ale také se podívat a seznámit se s využitím nanotechnologií v praxi, včetně fluorescence kvantových teček, velmi malých nanostruktur, které jsou využívány například v lékařské i jiné diagnostice. Samozřejmě si mohli prohlédnout vybrané prostory hvězdárny a v kopuli zkusit, jak funguje automatický software na detekci pohybu v obraze.

Děti si mohly vyslechnout krásné povídání o trpasličí planetě Pluto a poté se i přímo zapojit do příběhu. Pozom se mohly vyfotit s Plutem a zkusit své štěstí či spíše um a dovednost v hodu do černé díry. Šikovní malí návštěvníci dostali za svou práci i sportovní výkony drobné astronomické publikace, omalovánky i sladkosti.

Z našeho pohledu byla akce hojně navštívena a věříme, že lidé byli opravdu spokojeni. Jsme rádi, že prohlubující se spolupráce s městem Valašské Meziříčí je přínosem pro obě strany a zejména pro občany našeho města.

 

Fotogalerie

autor: Libor Lenža

PředchozíNásledujícíZpět

«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies