Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Jak lze plechovku od piva proměnit na Hérónovu turbínu, točením hadice vysávat smetí a z domácího vysavače udělat vakuové dělo vystřelující plastelínové kuličky do černé díry? Tyto a další pokusy nabídl dětem a rodičům program s názvem Fyzikální divadlo, který 20. června uspořádala naše hvězdárna.
„Vybrali jsme pokusy, které lze jednoduše provést v domácích podmínkách. Je to zároveň výzva pro rodiče, kteří nyní doma učí své děti. S trochou fantazie mohou připravit efektní fyzikální pokusy, jejichž prostřednictvím si ověří probíranou teorii,“ říká autor pořadu a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Na 30 návštěvníků mohlo sledovat pokusy s „neviditelností“ založenou na lomu světla, výrobu zmrzliny pomocí ledových kostek prosypaných solí nebo přelévání plynů. „Zaujalo mě vakuové dělo. Celý program byl vtipný a zábavný,“ říká dvanáctiletý Adam Kalivoda, který už se těší, až v hodinách fyziky uplatní nově nabyté znalosti.
Spokojeni odcházeli také rodiče. „Bylo to zajímavé a pro děti pestré, barvité a názorné,“ míní Martin Němec, jehož devítiletou dceru Adrianu nadchla výroba smetanové zmrzliny. „Kdybych mohla, tak bych ji snědla,“ směje se dívka.
autor: Josef Beneš
Fyzikální divadlo červen 2020 Pokus s "neviditelností". |
«« Předchozí | 1112131415 | Následující »» |