Z české hvězdárny až pod hvězdnaté nebe chilských And. Cesta, která propojuje dvě polokoule jediným cílem: zachytit stopu minulosti Sluneční soustavy – a právě jejich zachycení a analýza spojují evropské nebe s chilskými výšinami. Nová síť kamer a spektrografů sleduje meteory, které nám odhalují chemické složení dávných těles a možná i samotný původ planet. Za technickým pokrokem se skrývají měsíce příprav, testování a náročná instalace v nesnadných podmínkách Jižní Ameriky. Jak se český tým vydal naproti vesmíru a proč je jižní obloha pro výzkum taktéž důležitá?
V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Jak lze plechovku od piva proměnit na Hérónovu turbínu, točením hadice vysávat smetí a z domácího vysavače udělat vakuové dělo vystřelující plastelínové kuličky do černé díry? Tyto a další pokusy nabídl dětem a rodičům program s názvem Fyzikální divadlo, který 20. června uspořádala naše hvězdárna.
„Vybrali jsme pokusy, které lze jednoduše provést v domácích podmínkách. Je to zároveň výzva pro rodiče, kteří nyní doma učí své děti. S trochou fantazie mohou připravit efektní fyzikální pokusy, jejichž prostřednictvím si ověří probíranou teorii,“ říká autor pořadu a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Na 30 návštěvníků mohlo sledovat pokusy s „neviditelností“ založenou na lomu světla, výrobu zmrzliny pomocí ledových kostek prosypaných solí nebo přelévání plynů. „Zaujalo mě vakuové dělo. Celý program byl vtipný a zábavný,“ říká dvanáctiletý Adam Kalivoda, který už se těší, až v hodinách fyziky uplatní nově nabyté znalosti.
Spokojeni odcházeli také rodiče. „Bylo to zajímavé a pro děti pestré, barvité a názorné,“ míní Martin Němec, jehož devítiletou dceru Adrianu nadchla výroba smetanové zmrzliny. „Kdybych mohla, tak bych ji snědla,“ směje se dívka.
autor: Josef Beneš
![]() |
Fyzikální divadlo červen 2020 Není nad to, ověřit teorii pokusem. |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |