Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Na Sluneční soustavu se dnes proměnila zahrada naší hvězdárny, kde proběhl další z cyklu pořadů pro rodiny s dětmi.
Bezmála třicet návštěvníků mohlo z pevně usazených modelů Slunce a planet vyčíst jejich poměrnou velikost, vzdálenost i polohu. „Největší zvláštností mezi nimi je Slunce, pojaté jako betonová skořápka odhalující jeho jednotlivé vrstvy, od jádra po zářivou část,“ prozradil autor pořadu a odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer.
Posluchačům rovněž vysvětlil, jaké planety a hvězdy lze nyní spatřit na noční obloze a kde je hledat. Součástí výkladu bylo i povídání o vzniku světla. Aby si návštěvníci dokázali vše lépe představit, rozdal dětem malé modely planet a nechal je obíhat kolem Slunce. Další skupina si zavěsila okolo krku různobarevné placky a představovala fotony, které se pracně dobývají ze slunečního jádra do meziplanetárního prostoru.
Závěr pořadu patřil pozorování Slunce obřím dalekohledem ve hvězdárenské kupoli. Pozornější návštěvníci mohli v okuláru zahlédnout i sluneční skvrnu. Pro Zuzanu Lesákovou bylo odpoledne ve hvězdárně velkým zážitkem. „Zaujalo mě srovnání velikostí a vzdáleností planet. A také prohlídka historické hvězdárny se starými přístroji,“ vypráví devítiletá dívka ze Žákovic na Kroměřížsku.
„Je to super akce, která dětem umožní lépe poznat vesmír,“ míní Petra Ondruchová z Rožnova pod Radhoštěm, jež přišla se sedmiletou neteří Zorou. Jana Wolfová ocenila zejména názornost výkladu. „Líbilo se mi, jak děti běhaly s planetami a fotony,“ uvedla návštěvnice z Valašského Meziříčí.
autor: Josef Beneš
![]() |
Sluneční soustava pro rodiny s dětmi 1 |
12345 | Následující »» |