Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomové v záři reflektorů

Astronomové v záři reflektorů

Učebna naší hvězdárny se proměnila na amatérské filmové studio.

Dlouhý stůl s učebními pomůckami, za ním lektor s titěrným mikrofonem na klopě, pro jistotu ještě diktafon zavěšený v drátěném oku pod stropem, pár stojanů se silnými reflektory a dva fotoaparáty přepnuté na kamerový režim. Klapku nahrazuje obyčejné tlesknutí rukama...

Pracovníci naší hvězdárny ve zdejší učebně připravují videa s ukázkami fyzikálních pokusy. Až budou hotová, poslouží ve školách v česko-slovenském příhraničí. „V rámci mezinárodního projektu Společné motivační vzdělávání pro mladé jsme pořídili pomůcky pro výuku elektromagnetismu, mechaniky tekutin, pokročilé robotiky, optiky a nově i moderních technologií a mechaniky pro děti z mateřských škol,“ připomíná odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová.

Než ale stačili programy s pomůckami v hodnotě 200 tisíc korun předvést dětem, zavřely se školy i hranice. „Požádali jsme proto Region Bílé Karpaty, který je administrátorem projektu, o jeho prodloužení s tím, že nejzajímavější pokusy žákům ukážeme prostřednictvím videí o délce 2 až 3 minuty. Bude to malá upoutávka, která by je měla přilákat k budoucí osobní návštěvě našich programů“ doplňuje Lenžová.     

V improvizovaném studiu teď astronomové tráví hodiny pečlivým laděním detailů a neúnavným opakováním nepodařených scén. „Je to podobné, jako když jsem měl on-line přednášku o Apollu 13,“ svěřuje své pocity Petr Zelený, jenž předvádí elektrostatické pokusy s použitím van de Graafova generátoru. „Jen s tím rozdílem, že tehdy se jednalo o živý přenos a občasná přeřeknutí byla jeho součástí. Teď to s pomocí střihu bude bez nich, i když za cenu oprav. Pro neherce bez školeného hlasu je to i tak dost těžké,“ přiznává.

Na jeho kolegu Jiřího Srbu připadly role technika, kameramana, režiséra i účinkujícího. „Museli jsme připravit scénu i techniku a vymyslet postupy, jak experimenty ukázat divákům. To vše s běžně dostupnými prostředky. Byl to krok do neznáma, s videem jsme zatím moc nepracovali,“ připouští Srba.

Za hlavní úskalí pokládá jejich omezenou schopnost předvést pokusy na kameru a zpracovat natočený materiál do výsledného produktu. „Experimenty máme zažité ze živých vystoupení. Problém je dostat je na video, aby byly dobře vidět a slyšet. Stále hledáme způsob, jak prostor osvětlit, jaký zvolit záběr i druh mikrofonu, aby náležitě vynikly. Postupujeme systémem pokus–omyl,“ líčí astronom.

Obojího už byly desítky. Když už se zdálo, že je všechno v pořádku, zpětná kontrola odhalila chybu, kterou nikdo předtím nepostřehl. „Třeba když se do záběru nechtěně dostala hliníková kulička nabitá poblíž stojícím van de Graafovým generátorem,“ vzpomíná Zelený. Výsledek se přesto zvolna rýsuje. „Nebude to profesionální, ale koukatelné ano, i když dnešní studenti jsou zvyklí na jinou úroveň. Na druhou stranu při pohledu na videa putující kanálem YouTube to pro nás není nedosažitelná kvalita,“ je přesvědčen Srba.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz