V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Fryšták, Prostřední Bečva, hrady ve Štramberku nebo Starém Jičíně... To je jen několik ukázkových případů, kdy pracovníci naší hvězdárny naloží dalekohledy s příslušenstvím a – většinou o víkendech – zamíří za amatérskými zájemci o astronomii, aby jim zprostředkovali krásy noční oblohy.
„Děláme to tak už léta, vždy o letních prázdninách, v případě zájmu i v září a říjnu,“ říká odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. S kolegy používá při schůzkách s astronomií několik přenosných dalekohledů pro různé druhy pozorování. Součástí programu bývá poutavé vyprávění o aktuálním dění na obloze i o vesmíru obecně. Jedinou podmínkou je příznivé počasí a alespoň trochu jasné nebe.
„Je to pro nás příjemné rozptýlení, spojené s výletem na zajímavá místa,“ líčí Pečiva. Úchvatné zážitky si odnášejí také posluchači. Na většině míst si proto zvou astronomy každý rok, často i několikrát za sezonu. „Zvláště zajímavé to bývá pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší diváky je atraktivní pohled na velké planety Jupiter a Saturn. Když je potom přemůže spánek, povídáme si s dospělými o mlhovinách, hvězdokupách i samotné podstatě vesmíru,“ usmívá se Pečiva.
Prázdninový kalendář je už sice plný, ale i v následujících dvou měsících se na obloze budou dít zajímavé věci, které astronomové mohou divákům přiblížit. Jejich návštěvu si lze objednat na telefonu 571 611 928 nebo e-mailu info@astrovm.cz. Více informací na www.astrovm.cz.
Kdy a kde se s astronomy ještě setkáte
Pátek 17. července ve 20.30 h – Štramberk (NJ) – hrad
Pátek 24. července ve 21 h – Prostřední Bečva (VS) – nad kostelem
Sobota 25. července ve 21 h – Zašová (VS) – park nad kostelem
Pátek 31. července ve 21 h – Bartošovice (NJ)
Sobota 8. srpna ve 21 h – Frýdlant nad Ostravicí (FM) – chata Ondřejník
Sobota 8. srpna ve 21 h – Starý Jičín (NJ) – hrad
Pátek 14. srpna ve 21 h – Lutonina (ZL) – u obecního úřadu
Pátek 14. srpna nebo sobota 15. srpna ve 20.30 h – Štramberk (NJ) – hrad
Sobota 22. srpna ve 20 h – Hodslavice (NJ)
Úterý 25. srpna ve 20 h – Březnice (ZL)
Sobota 29. srpna ve 20 h – Vizovice (ZL)
Neděle 30. srpna ve 20.30 h – Dešná (ZL)
autor: Josef Beneš
![]() |
Astronomové na cestách za publikem - Zašová 2 |
1234 |