Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Ve dnech 1.- 3. října 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnila akce s názvem 2. Česko-Slovenská konference o vzdělávání v astronomii.
Konference byla zorganizována při příležitosti 55. výročí otevření hvězdárny pro veřejnost. Hlavním cílem akce bylo navázat na 1. Česko-slovenskou konferenci pracovníků hvězdáren a pedagogických pracovníků, která se na Hvězdárně Valašské Meziříčí konala ve dnech 10. až 12. listopadu 2006 v rámci projektu Poznávání bez hranic.
Konference byla určena nejen pedagogům, pracovníkům v celoživotním vzdělávání, pracovníkům hvězdáren, ale díky atraktivnímu programu i studentům či zájemcům z řad široké veřejnosti.
A opravdu všichni si přišli na své. Předem připravený program byl bezezbytku dodržen. Zazněly tak průřezové příspěvky shrnují poslední poznatky v různých oborech astronomie a astrofyziky, stejně jako prezentace moderních metod výuky astronomie nejen ve školách. Zbyl čas také na diskusi o problematice popularizace astronomie. Na připravených panelech bylo prezentováno také několik posterů se vztahem k činnosti jednotlivých účastníků.
Semináře se zúčastnilo na 40 zájemců z celé České i Slovenské republiky. Doufáme, že všichni odjížděli inspirováni řadou nápadů, které budou chtít využít pro své potřeby při popularizaci a výuce astronomie.
Konferenci z naší strany považujeme za úspěšnou, a byli bychom rádi, aby se z této akce stala nová tradice.
Atmosféru konference si můžete částečně připomenout v podobě audio záznamů přednášek.
autor: Jiří Srba