V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Ve dnech 1.- 3. října 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnila akce s názvem 2. Česko-Slovenská konference o vzdělávání v astronomii.
Konference byla zorganizována při příležitosti 55. výročí otevření hvězdárny pro veřejnost. Hlavním cílem akce bylo navázat na 1. Česko-slovenskou konferenci pracovníků hvězdáren a pedagogických pracovníků, která se na Hvězdárně Valašské Meziříčí konala ve dnech 10. až 12. listopadu 2006 v rámci projektu Poznávání bez hranic.
Konference byla určena nejen pedagogům, pracovníkům v celoživotním vzdělávání, pracovníkům hvězdáren, ale díky atraktivnímu programu i studentům či zájemcům z řad široké veřejnosti.
A opravdu všichni si přišli na své. Předem připravený program byl bezezbytku dodržen. Zazněly tak průřezové příspěvky shrnují poslední poznatky v různých oborech astronomie a astrofyziky, stejně jako prezentace moderních metod výuky astronomie nejen ve školách. Zbyl čas také na diskusi o problematice popularizace astronomie. Na připravených panelech bylo prezentováno také několik posterů se vztahem k činnosti jednotlivých účastníků.
Semináře se zúčastnilo na 40 zájemců z celé České i Slovenské republiky. Doufáme, že všichni odjížděli inspirováni řadou nápadů, které budou chtít využít pro své potřeby při popularizaci a výuce astronomie.
Konferenci z naší strany považujeme za úspěšnou, a byli bychom rádi, aby se z této akce stala nová tradice.
Atmosféru konference si můžete částečně připomenout v podobě audio záznamů přednášek.
autor: Jiří Srba