Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Trójan Deikoon zprovodil ze světa hvězdu - ale jen na 1,5 s

Trójan Deikoon zprovodil ze světa hvězdu - ale jen na 1,5 s

Na Velký pátek 10. 4. 2020 kolem půl desáté (SELČ) večer proletěl napříč celým Českem stín (cca) čtyřicetikilometrové planetky (5638) Deikoon. Na své pouti oblohou planetka (17,1mag)  zakryla hvězdu UCAC4 456- 053477 (12,6mag) v souhvězdí Panny. Shodou několika šťastných náhod se nám na hvězdárně podařilo úkaz odpozorovat, dokonce s pozitivním výsledkem - doba zakrytí hvězdy byla v našem případě 1,5 s. Toto pozorování je velice důležité, neboť to bylo teprve podruhé, kdy byl pozorován zákryt hvězdy touto planetkou (poprvé 23. 2. 2019).

Obr. 1: Jupiter a trojáni

 

Planetka (5638) Deikoon není planetkou hlavního pásu, jenž se nachází mezi drahami Marsu a Jupiteru, ale jedná se o trojána. Troján (někdy trojan, ale i trójan) je planetka, která obíhá po stejné dráze jako planeta Jupiter. V důsledku rezonančního gravitačního působení Jupiteru se planetky soustřeďují v okolí libračních bodů L4 a L5 soustavy Slunce - Jupiter (60° před nebo 60° za Jupiterem). Planetky jsou pojmenovány po hrdinech trójské války (až na malé výjimky) - v blízkosti bodu L4 podle obléhajících Řeků, v blízkosti L5 podle obránců Tróji, viz např. Wikipedia a obr. 2.

Deikoon je středně velký Jupiterův troján objevený v roce1988 manžely Shoemakerovými. Jedná se o planetku velmi tmavou s albedem 0,057, typ D.

 

Pozorovací podmínky

Jak jsme již zmínili, úspěšné pozorování se podařilo díky shodě šťastných náhod. Úkaz se odehrával poměrně nízko nad obzorem (23°) v místech, kde na pozemku hvězdárny jsou již docela vzrostlé stromy, takže 30 minut před zákrytem dalekohled nastavený na zvolenou hvězdu mířil přímo do koruny jednoho z nich. 20 minut před zákrytem se však na monitoru počítače objevilo požadované hvězdné pole, takže byl dostatek času pro nastavení kamery. Vzhledem k jasnosti hvězdy a řídké oblačnosti jsme nastavili expoziční dobu na 500 ms, což bylo již poměrně kritické vzhledem k maximální předpovězené délce zákrytu - 3 s. Několik desítek sekund po zákrytu zhoustla oblačnost natolik, že by ohrožovala úspěšné pozorování (viz světelná křivka  - obr. 3). Hustší oblačnost ovlivnila negativně pozorování v jiných částech Česka (viz snímek z Meteosatu  - obr. 4).

Obr. 3: světelná křivka

(modrá - zakrývaná hvězda,

žlutá a zelená - hvězdy srovnávací)

Obr. 4: Česko 10. 4. 2020 19:30 UT

(Meteosat - IR)

červený křížek - Valašské Meziříčí

 

Údaje o zákrytu - předpověď

Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):

V obrázku č. 5 jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu. V prvním sloupci údaje o zakrývané hvězdě (jasnost a souřadnice), ve druhém údaje o zákrytu (maximální délka trvání - 3 s, pokles jasnosti - 4,5mag, vzdálenosti Slunce a Měsíce) a ve třetím údaje o planetce (jasnost, průměr - 47 km, paralaxa a hodinová změna souřadnic).

 

Pozorování

Rozložení části z 18 stanic přihlášených na pozorování vzhledem k předpovězenému "stínu" je znázorněno na obrázku z aplikace OccultWatcher (Obr. č. 6) - červená značka označuje polohu naší hvězdárny (podle předpovědi jsme byli 1 km mimo stín a pravděpodobnost pozitivního pozorování byla 20 %), zelená čára označuje centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 a 2 sigma:

My jsme pozorování provedli pomocí dalekohledu Newton 254/1200 mm (v jižní kopuli) a s kamerou QHY 174 GPS Cooled. Tato kamera je velice vhodná na takováto pozorování. Chip kamery lze chladit a tím snížit šum a zvýšit odstup signálu od šumu (teplota byla -25 °C). K nahrávání úkazu do PC používáme program SharpCap a ke zracování programy Tangra / PyMovie a AOTA / PYOTE. Přesný čas do hlavičky souboru (typ SER, FITS) i přímo do obrazu vkládá sama kamera, která má v sobě integrovaný přijímač GPS.

 

Výsledky pozorování

Výsledky pozorování a celkové zpracování (z dostupných pozorování) jsou k dispozici na stránkách euraster.net. Do 21. 4. 2020 dorazilo a bylo zpracováno pouze 6 pozorování - 2 pozitivní a 4 negativní.

Přehled pozorování lze nalézt na https://www.euraster.net/results/2020/index.html#0410-5638. Upravený obrázek (ze zdroje)  zachycuje zpracovaná pozorování (červená čára č. 2 - naše pozorování). Obr. č. 7:

Rozměry určené z tohoto pozorování: 53,9 km x 48,9 km, PA 335,4°.

 

Výsledky pozorování - Valašské Meziříčí

Vzhledem k jasnosti planetky a hvězdy, očekávanému poklesu a předpokládané době době trvání zákrytu jsme zvolili expoziční čas snímků 500 ms. Zákryt jsme zaznamenali na 3 snímcích, tj. doba trvání zákrytu byla 1,5 s.

Světelná křivka, kterou jsme získali ze záznamu, je uvedena na následujícím obrázku (Obr. 8: Jan Mánek / PYOTE):

Získané časy zákrytu byly pro naše pozorovací stanoviště pro vstup (D) 19:27:43,78 +/- 0,27 s a pro výstup (R) 19:27:45,28 +/- 0,27 s (v UT).

 

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje