Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Trójan Deikoon zprovodil ze světa hvězdu - ale jen na 1,5 s

Trójan Deikoon zprovodil ze světa hvězdu - ale jen na 1,5 s

Na Velký pátek 10. 4. 2020 kolem půl desáté (SELČ) večer proletěl napříč celým Českem stín (cca) čtyřicetikilometrové planetky (5638) Deikoon. Na své pouti oblohou planetka (17,1mag)  zakryla hvězdu UCAC4 456- 053477 (12,6mag) v souhvězdí Panny. Shodou několika šťastných náhod se nám na hvězdárně podařilo úkaz odpozorovat, dokonce s pozitivním výsledkem - doba zakrytí hvězdy byla v našem případě 1,5 s. Toto pozorování je velice důležité, neboť to bylo teprve podruhé, kdy byl pozorován zákryt hvězdy touto planetkou (poprvé 23. 2. 2019).

Obr. 1: Jupiter a trojáni

 

Planetka (5638) Deikoon není planetkou hlavního pásu, jenž se nachází mezi drahami Marsu a Jupiteru, ale jedná se o trojána. Troján (někdy trojan, ale i trójan) je planetka, která obíhá po stejné dráze jako planeta Jupiter. V důsledku rezonančního gravitačního působení Jupiteru se planetky soustřeďují v okolí libračních bodů L4 a L5 soustavy Slunce - Jupiter (60° před nebo 60° za Jupiterem). Planetky jsou pojmenovány po hrdinech trójské války (až na malé výjimky) - v blízkosti bodu L4 podle obléhajících Řeků, v blízkosti L5 podle obránců Tróji, viz např. Wikipedia a obr. 2.

Deikoon je středně velký Jupiterův troján objevený v roce1988 manžely Shoemakerovými. Jedná se o planetku velmi tmavou s albedem 0,057, typ D.

 

Pozorovací podmínky

Jak jsme již zmínili, úspěšné pozorování se podařilo díky shodě šťastných náhod. Úkaz se odehrával poměrně nízko nad obzorem (23°) v místech, kde na pozemku hvězdárny jsou již docela vzrostlé stromy, takže 30 minut před zákrytem dalekohled nastavený na zvolenou hvězdu mířil přímo do koruny jednoho z nich. 20 minut před zákrytem se však na monitoru počítače objevilo požadované hvězdné pole, takže byl dostatek času pro nastavení kamery. Vzhledem k jasnosti hvězdy a řídké oblačnosti jsme nastavili expoziční dobu na 500 ms, což bylo již poměrně kritické vzhledem k maximální předpovězené délce zákrytu - 3 s. Několik desítek sekund po zákrytu zhoustla oblačnost natolik, že by ohrožovala úspěšné pozorování (viz světelná křivka  - obr. 3). Hustší oblačnost ovlivnila negativně pozorování v jiných částech Česka (viz snímek z Meteosatu  - obr. 4).

Obr. 3: světelná křivka

(modrá - zakrývaná hvězda,

žlutá a zelená - hvězdy srovnávací)

Obr. 4: Česko 10. 4. 2020 19:30 UT

(Meteosat - IR)

červený křížek - Valašské Meziříčí

 

Údaje o zákrytu - předpověď

Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):

V obrázku č. 5 jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu. V prvním sloupci údaje o zakrývané hvězdě (jasnost a souřadnice), ve druhém údaje o zákrytu (maximální délka trvání - 3 s, pokles jasnosti - 4,5mag, vzdálenosti Slunce a Měsíce) a ve třetím údaje o planetce (jasnost, průměr - 47 km, paralaxa a hodinová změna souřadnic).

 

Pozorování

Rozložení části z 18 stanic přihlášených na pozorování vzhledem k předpovězenému "stínu" je znázorněno na obrázku z aplikace OccultWatcher (Obr. č. 6) - červená značka označuje polohu naší hvězdárny (podle předpovědi jsme byli 1 km mimo stín a pravděpodobnost pozitivního pozorování byla 20 %), zelená čára označuje centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 a 2 sigma:

My jsme pozorování provedli pomocí dalekohledu Newton 254/1200 mm (v jižní kopuli) a s kamerou QHY 174 GPS Cooled. Tato kamera je velice vhodná na takováto pozorování. Chip kamery lze chladit a tím snížit šum a zvýšit odstup signálu od šumu (teplota byla -25 °C). K nahrávání úkazu do PC používáme program SharpCap a ke zracování programy Tangra / PyMovie a AOTA / PYOTE. Přesný čas do hlavičky souboru (typ SER, FITS) i přímo do obrazu vkládá sama kamera, která má v sobě integrovaný přijímač GPS.

 

Výsledky pozorování

Výsledky pozorování a celkové zpracování (z dostupných pozorování) jsou k dispozici na stránkách euraster.net. Do 21. 4. 2020 dorazilo a bylo zpracováno pouze 6 pozorování - 2 pozitivní a 4 negativní.

Přehled pozorování lze nalézt na https://www.euraster.net/results/2020/index.html#0410-5638. Upravený obrázek (ze zdroje)  zachycuje zpracovaná pozorování (červená čára č. 2 - naše pozorování). Obr. č. 7:

Rozměry určené z tohoto pozorování: 53,9 km x 48,9 km, PA 335,4°.

 

Výsledky pozorování - Valašské Meziříčí

Vzhledem k jasnosti planetky a hvězdy, očekávanému poklesu a předpokládané době době trvání zákrytu jsme zvolili expoziční čas snímků 500 ms. Zákryt jsme zaznamenali na 3 snímcích, tj. doba trvání zákrytu byla 1,5 s.

Světelná křivka, kterou jsme získali ze záznamu, je uvedena na následujícím obrázku (Obr. 8: Jan Mánek / PYOTE):

Získané časy zákrytu byly pro naše pozorovací stanoviště pro vstup (D) 19:27:43,78 +/- 0,27 s a pro výstup (R) 19:27:45,28 +/- 0,27 s (v UT).

 

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies