Pozorování proměnných hvězd probíhá na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v éře digitálních CCD kamer dvacet let. Za tu dobu bylo pořízeno mnoho zajímavých dat a dosaženo i několika významných objevů. Od roku 2017 funguje na hvězdárně ve Valašském Meziříčí vzdáleně přístupný dalekohled Sekce proměnných hvězd a exoplanet. S jeho pomocí student olomouckého gymnázia Vojtěch Dienstbier pozoroval nově objevenou proměnnou hvězdu a jeho práce byla oceněna v soutěži Česká hlavička 2019 v kategorii UNIVERSUM.
V pátek 18. října 2019 proběhlo slavnostní setkání u příležitosti výročí založení Ballnerovy hvězdárny. Ta vznikala ze soukromých prostředků Antonína Ballnera (1900-1972) v letech 1929 až 1935. Mezi slavnostními hosty byli přítomni nejen zástupci odborné veřejnosti, ale i představitelé vedení města Valašské Meziříčí, a především zástupci rodiny Antonína Ballnera v osobě jeho vnučky Růženy Jungbauerové.
Ve středu 18. 9. 2019 v 15.30 hodin se uskuteční na hvězdárně zahajovací schůzka astronomického kroužku pro všechny (téměř) příznivce denní a noční oblohy.
Období na přelomu třetího a čtvrtého červencového týdne bylo věnováno především důkladnému očištění podkladů pod omítkami na jižní fasádě budovy, reprofilaci ocelových výztuží a sanaci poškozeného železobetonového povrchu konstrukcí. Poté přišla na řadu hrubá podkladní omítka.
Ostění velkých prosklených stěn ve vstupní hale hvězdárny bylo z vnější strany zatepleno extrudovaným polystyrenem tak, aby se co nejvíce eliminovalo nežádoucí promrzání obvodových zdí v místě ostění. Izolační materiál by překryt stěrkou a sklolaminátovou síťkou a byl připraven pro natažení břízolitu. Na konci období se pokračovalo v opravách omítek břízolitem tak, aby nové vrstvy co nejlépe splynuly a sjednotily se s ponechanými částmi původních omítek.
Důležitou aktivitou bylo také důsledné vyměření již obnažených a připravených konstrukcí, především střechy a ocelových nosných konstrukcí skel v přízemí vstupní haly i v druhém nadzemním podlaží.
Začalo se s odkrýváním střešního pláště nad přednáškovým sálem hvězdárny (v 2. nadzemním podlaží). Mimo jiné bylo zapotřebí upřesnit stávající stav tak, aby bylo možné co nejlépě naplánovat její rekonstrukci. V této souvislosti byla provedena i sondáž zelené střechy v místě atiky tak, abychom zjistili, v jakém stavu jsou podkladní vrstvy, a také plocha atiky pro upevnění izolačních materiálů.
Na konci období se začalo s pracemi na rekonstrukci střešního pláště nad přednáškovým sálem. V první řady bylo zapotřebí odstranit stávající dřevěné bednění a podívat se řádně na celou konstrukci. Ve spolupráci s technickým dozorem investora jsme dolaďovali drobné detaily.
Na řadu se dostalo také postupné vyztužování rámů ocelových konstrukcí v nástavbě (2. NP) a vůbec další práce spojené s přípravou ocelových konstrukcí na montáž speciálních skel.
Zateplování venkovního ostění prosklenných ploch vstupních haly.
Po dešti... střecha se proměnila v několik menších jezer.
Zednické práce byly náročné a navíc moc nepřálo počasí.
Starý a nefunkční otvor přirozeného větrání musel pryč.
Detail zateplování ostění prosklenných ploch.
Srovnávání povrchových nerovností železobetonových konstrukcí.
Chvíle odpočinku a soustředění.
Detail ošetřených ocelových výztuží v konstrukci objektu.
Práce na více frontách.
Detail ošetřených ocelových výztuží.
Celkový pohled na jižní fasádu hlavní budovy hvězdárny.
Sonda do střešní kosntrukce nás moc nepotěšila.
I krátký déšť vytvořil na střeše jezera.
Natahování podkladových omítek.
Vybourání části seismické studny.
Natahování břízolitu.
Netradiční zátiší s hlavní budovou.
Škrábání břízolitových omítek.
Rychlá rota na střeše nástavby přednáškového sálu.
Materiál na zateplení střechy nástavby.
Odstrojení starého záklopu na steše nástavby.
Odstrojená původní střecha ...
... s mnoha vosími hnízdy.
Rychlá rota při svačině.
Detail původní dřevěné konstrukce střechy nástavby.
Zámečnické práce na ocelových konstrukcích prosklených stěn.
18. - 24. 07. 2012
autor: Libor Lenža