Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Zvukové záznamy ze semináře Kosmické technologie a kosmický výzkum

Zvukové záznamy ze semináře Kosmické technologie a kosmický výzkum

09.04.2020

Nově jsme zpracovali a uveřejňujeme záznamy přednášek, které zazněly loni na podzim u příležitosti tradičního setkání přátel dobývání vesmíru a příbuzných oborů pod názvem Kosmické technologie a kosmický výzkum.

Seminář, který většina pravidelných návštěvníků zná pod názvem Kosmonautický, byl tentokrát uspořádán díky spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity, zkráceně SOSA, v rámci projektu SP – VONT (Společně pro podporu vzdělávání v oblasti nových technologií).

Soubor přednášek byl zaměřen na nové i osvědčené kosmické technologie a jejich využití, ale také na přípravu nových a průběh stávajících kosmických projektů i výsledků kosmického výzkumu.
Zajímavé rozšíření okruhu témat přineslo povídání RNDr. Jany Kvíderové, Ph.D. o úskalích hledání života na Marsu a příspěvek Ivo Míčka ze Sdružení pro meziplanetární hmotu, na ryze praktické téma úklidu na naší oběžné dráze.

Jednotlivé příspěvky jsou ve formátu mp3 a zpravidla nepřesahují 40MB velikosti.

Poznámka pro nezasvěceného posluchače:
Skupina přednášejících a přítomných účastníků se za ta léta společného setkávání, nejen na našem semináři, již dobře zná. Proto občas můžete v záznamech zaslechnout familiární oslovení, či krátkou diskuzi.

https://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/dokumenty/kosmonautika-2019.html

autor: Tomáš Pečiva


   PředchozíNásledujícíZpět
Jakub Kapuš představil uplynulé desetiletí SOSA
«« Předchozí1112131415

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies