Pozorování proměnných hvězd probíhá na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v éře digitálních CCD kamer dvacet let. Za tu dobu bylo pořízeno mnoho zajímavých dat a dosaženo i několika významných objevů. Od roku 2017 funguje na hvězdárně ve Valašském Meziříčí vzdáleně přístupný dalekohled Sekce proměnných hvězd a exoplanet. S jeho pomocí student olomouckého gymnázia Vojtěch Dienstbier pozoroval nově objevenou proměnnou hvězdu a jeho práce byla oceněna v soutěži Česká hlavička 2019 v kategorii UNIVERSUM.
V pátek 18. října 2019 proběhlo slavnostní setkání u příležitosti výročí založení Ballnerovy hvězdárny. Ta vznikala ze soukromých prostředků Antonína Ballnera (1900-1972) v letech 1929 až 1935. Mezi slavnostními hosty byli přítomni nejen zástupci odborné veřejnosti, ale i představitelé vedení města Valašské Meziříčí, a především zástupci rodiny Antonína Ballnera v osobě jeho vnučky Růženy Jungbauerové.
Ve středu 18. 9. 2019 v 15.30 hodin se uskuteční na hvězdárně zahajovací schůzka astronomického kroužku pro všechny (téměř) příznivce denní a noční oblohy.
28.02.2012
V úterý 28. února 2012 zastihla všechny příznivce kosmonautiky a výzkumu vesmíru vůbec velice smutná zpráva. Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 72 let Antonín Vítek, snad nejznámější popularizátor kosmonautiky, jehož hlas jsme mohli i v posledních letech stále často slýchat z éteru (z rozhlasu či televize). Své postřehy, informace, připomínky, a vždy velmi přesná data o jakémkoliv umělém či přirozeném tělese ve vesmíru rovněž publikoval na internetu. Přímo či nepřímo se s ním setkala celá řada zájemců o kosmonautiku.
S jeho články jsme se mohli setkávat v časopise Vesmír, a především v časopise Letectví a kosmonautika, kde do velkých podrobností, a přitom velice čtivě, popisoval například lety amerických astronautů na Měsíc v programu Apollo. Prakticky totéž lze říci o více než sto startech amerických raketoplánů na oběžnou dráhu kolem Země.
Je spoluautorem knihy Malá encyklopedie kosmonautiky (1982), která obsahuje stále platné a vyhledávané informace. Na základě článků pro internet vydal společně s Karlem Pacnerem knihu Půlstoletí kosmonautiky. Velmi známou a vyhledávanou je jeho encyklopedie kosmonautiky, umístěná na jeho unikátním webu Space 40. Najdete zde kompletní informace o většině družic, kosmických sond či pilotovaných letů.
Antonín Vítek měl velice dobrý vztah ke Hvězdárně Valašské Meziříčí. Znali jej nejen současní pracovníci, ale i jejich dávní předchůdci. S výjimkou dvou či tří roků byl pravidelným aktivním účastníkem kosmonautického semináře, který Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá vždy poslední listopadový víkend již 40 let. Jeho fundované, odborné, ale přitom „lidsky“ podané přednášky byly vždy tím hlavním tahákem, který zájemce o kosmonautiku přivedl na hvězdárnu.
Nebylo tomu jinak v minulém roce, v listopadu roku 2011, kdy vyprávěl účastníkům semináře o dění na Mezinárodní kosmické stanici ISS za uplynulý rok. Jeho vyprávění naslouchali účastníci semináře velice dychtivě; s radostí a názorně vysvětloval některé problémy, které nebyly zcela jasné. Na přednášku se vždycky připravoval velice svědomitě. Na hvězdárnu se dostavil se značným časovým předstihem, zasedl k internetu a posluchačům pak servíroval nejčerstvější informace.
Na závěr přednášky naznačil, co se bude dít na ISS v příštím roce, o čem tedy bude podrobně referovat v dalším pokračování přednášky zase za rok. Bohužel, osud tomu nebyl nakloněn. Příští seminář již bude bez Antonína Vítka.
Bude nám všem velmi chybět.
Čest jeho památce.
autor: František Martinek