S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
15.10.2009
S hlubokým zármutkem Vám oznamujeme, že v pondělí 5. října 2009, týden před svými 30. narozeninami, tragicky zahynul náš kolega a kamarád Tomáš Mohler.
Od počátku svého působení na Hvězdárně Valašské Meziříčí (v říjnu roku 2007) se aktivně zapojil do vzdělávací a přednáškové činnosti. Vedl astronomický kroužek pro žáky druhého stupně základních škol. Jeho metoda 'přírodní vědy hrou' slavila velký úspěch, a to nejen u členů kroužku. Pořady s názvem 'Experimentárium' založené na stejné myšlence, přinášejí do populární výuky přírodních věd na naší hvězdárně zcela jiný 'interaktivní' rozměr, který oceňují i dospělí návštěvníci. Pořady jste mohli shlédnout například při loňské i letošní Noci vědců. První dva programy s názvem 'Optika' a 'Elektromagnetické pole' se hlavně díky Tomášovi staly pevnou součástí naší programové nabídky.
Pokud jde o astronomické aktivity, většina ze čtenářů těchto stránek znala Tomáše Mohlera jako (téměř) výhradního autora oficiálních českých překladů tiskových zpráv Evropské jižní observatoře (ESO), takzvaných ESOnews. Ty vycházely nejprve na stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí a později i na oficiálním webu http://www.eso-cz.cz. Celkem jsme za necelé dva roky společnými silami připravili 86 článků, které si můžete přečíst zde.
Tomáš Mohler se podílel také na zajištění mnoha akcí hvězdárny – seminářů a přednášek, ale také úterních večerních astronomických pozorování pro veřejnost, kde jste se s ním mohli pravidelně osobně setkávat u dalekohledu v kopuli hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Vzpomínáme, nezapomeneme.
Kolegové.