Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
16.12.2008
Při příležitosti konání víkendového semináře o novinkách v kosmonautice a raketové technice ve dnech 28. až 30. listopadu 2008 se na Hvězdárně Valašské Meziříčí uskutečnil také VII. sněm Valašské astronomické společnosti (VAS). Sněm byl zahájen v sobotu 29. listopadu ve 13 hodin, kterého se v polední přestávce semináře zúčastnilo 9 členů VAS z celkového počtu 32 evidovaných a platících členů. Není to mnoho. Ale je třeba si uvědomit, že ač se jedná o „valašskou“ společnost, její členové se rekrutují z celé České republiky, a dokonce i ze Slovenska. A cestovat napříč republikou, či dokonce ze zahraničí, není z finančního hlediska jednoduché.
Účastníci sněmu se nechali na závěr vyfotografovat – na připojené fotografii jsou zleva: Libor Lenža, Josef Skalka, Pavel Hon, Luboš Valenta, Petr Kubala, Eliška Brantálová, Bořivoj Buš, Alois Hroch a František Martinek.
Stručně k některým projednávaným bodům a závěrům sněmu VAS. Důležitým bodem bylo schválení úpravy stanov. Jedná se především o změnu procedur, týkajících se zahájení jednání sněmu tak, aby nedocházelo ke zbytečnému zdržení a protahování jednání. Bylo také rozhodnuto, že sněmy se nebudou konat jednou za 2 roky jako doposud, ale jednou za 3 roky. Činnost organizace řídí tříčlenná Rada VAS a případná komunikace s jednotlivými členy je vedena prostřednictví měsíčních programových letáčků, případně prostřednictvím elektronické pošty.
Valašská astronomická společnost vydává od roku 2007 elektronický zpravodaj Gliese, věnovaný novinkám v oblasti objevování a výzkumu exoplanet, tj. planet mimo naši Sluneční soustavu. Na sněmu bylo rozhodnuto (pokud to nebude finančně příliš nákladné) vydávat tento časopis pro členy VAS i v tištěné podobě – ne všichni členové mají zatím přístup na internet.
Kromě toho bude od roku 2009 vycházet „Exoplanetární kurýr“, jehož cílem bude 2krát měsíčně informovat zájemce o aktuálním dění v oblasti výzkumu exoplanet, astrobiologii a výzkumu planet Sluneční soustavy. Kurýr bude vydáván v elektronické podobě.
Připravují se i některé nové aktivity pro členy VAS. Nadále budou členové zváni na akce, pořádané Hvězdárnou Valašské Meziříčí. Při některých z nich se budou zhruba jednou ročně konat neformální setkání členů, na nichž budou informováni o dění ve Valašské astronomické společnosti.
Pro zájemce nejen o přednášky z astronomie či kosmonautiky, ale i o praktická pozorování dalekohledem bude členům nabídnuta možnost účasti na astronomickém praktiku, které je připravováno pro členy astronomického kroužku při ZŠ Mařádkova v Opavě a kteří se pravidelně jednou až dvakrát v roce scházejí na víkendových akcích na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Termín prvního setkání bude určen počátkem roku 2009.
Máte-li zájem o podrobnější informace o Valašské astronomické společnosti, potom navštivte její webové stránky. Další informace vám ochotně sdělí předseda společnosti Petr Kubala (PetrKubala@seznam.cz).
autor: František Martinek