V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
22.11.2018
Ve druhém listopadovém týdnu tohoto roku se Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. již potřetí připojila k celostátní akci Týden vědy a techniky Akademie Věd ČR. Téma letošního ročníku reflektovalo jak sto let vzniku naší republiky, tak i vývoj české vědy za toto období. Festival vědy a techniky se konal v týdnu od 5. do 10. listopadu v areálu hvězdárny. A co se u nás vlastě dělo?
Pro žáky místních i okolních základních škol jsme měli připraven program plný experimentů, přednášek a pozorování. Děti se dozvěděly spoustu věcí z historie a současnosti hvězdárny, o jejím zapojení do výzkumu a vývoje a k čemu je vlastně takový výzkum dobrý. Vypustily raketu na kapalné pohonné látky, prohlídly si interiér historické Ballnerovy hvězdárny s expozicí historických i současných meteorologických přístrojů, nahlédly pod pokličku meteorologické stanice. V areálu hvězdárny také navštívily venkovní geologickou expozici provázející vznikem a historií Karpat.
Samozřejmě jsme nezapomněli ani na širokou veřejnost. V rámci Týdne vědy a techniky proběhlo hned několik přednášek jak v našem městě, tak ve Zlíně, Vsetíně či Uherském Hradišti. Výběr byl opravdu pestrý. Od „Zkoumání prvků ve vesmíru“ přes „Astronomii v horách a pouštích Chile“, „Pozorování Slunce teleskopem ALMA“, „Trendy ve využití nanomateriálů v medicíně“ až po „100 let české egyptologie“. Podle ohlasů přednášky nezklamaly ani náročné posluchače.
V neposlední řadě si na své přišly i rodiny s dětmi, které navštívily sobotní Den otevřených dveří. Program plný pokusů, exkurzí, pozorování a vypouštění raket si užili dospělí i děti.
Děkujeme partnerským organizacím, které realizaci akcí Týden vědy a techniky AV ČR velmi napomohly a umožnily. Děkujeme také za podporu Akademii věd ČR a Městu Valašské Meziříčí.
Všem návštěvníkům děkujeme za projevenou přízeň a těšíme se na další společné akce u nás na hvězdárně.
autor: Dagmar Konvičná