S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
10.10.2017
V pátek 6. října se Hvězdárna Valašské Meziříčí opět připojila k celoevropské akci pořádané každoročně pod názvem NOC VĚDCŮ. Tématem letošního ročníku byla MOBILITA. Právě mobilita byla nosným tématem letošního programu. Přednáška pro veřejnost „Mobilně na cizích světech“ se zabývala historií, současností i budoucností mobilních zařízení pro výzkum planetárních povrchů a atmosfér. Praktičtěji byla zaměřena ukázka programovatelného robota „Autonomně kupředu aneb roboti v akci“ a výstava „Sputnikem to začalo“ připomněla významné výročí z dějin kosmonautiky.
Bohužel počasí nám v letošním roce nepřálo, a tak astronomické pozorování večerní oblohy bylo nahrazeno večerními exkurzemi po pracovištích hvězdárny včetně představení observační techniky v historické Ballnerově hvězdárně.
Většina návštěvníků využila možnosti a pořídila si tak trochu netradiční fotografii před velkým obrazem současných i minulých marsovských vozítek "roverů", které zkoumaly povrch Rudé planety.
Děkujeme všem návštěvníkům, kteří k nám vážili cestu i za nevlídného počasí.
autor: Sylva Kristková
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |