Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
27.03.2009
V noci ze soboty na neděli 28./29. března 2009 se nejen v České republice opět zavádí letní čas. O druhé hodině středoevropského času (SEČ) se posune časový údaj na třetí hodinu středoevropského letního času (SELČ). Noc bude tedy o jednu hodinu kratší.
Důsledkem zavedení letního času bude z astronomického hlediska fakt, že Slunce bude zapadat o jednu hodinu později než při platnosti středoevropského času. Tomu se musí přizpůsobit i provoz Hvězdárny Valašské Meziříčí. Většina akcí proto bude začínat o jednu hodinu později než v „zimním“ období. Týká se to především večerních programů u dalekohledu, přednášek pro veřejnost a dalších akcí, ale například i meteorologických měření.
Věříme, že vás tato skutečnost neodradí od návštěvy Hvězdárny Valašské Meziříčí. S jednotlivými programy pro veřejnost se můžete průběžně seznamovat na našem webu.
Letní čas skončí v neděli 25. října 2009.
autor: František Martinek