Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
15.06.2010
Pozorování Slunce přenosnými dalekohledy je již tradičně zařazováno mezi mnoho dalších atrakcí pro děti a jejich rodiče na Dni dětí, který je každoročně pořádán SVČ Domeček na letním stadiónu ve Valašském Meziříčí.
V úvodu dne bránila pozorování vysoká oblačnost, která se však po několika desítkách minut rozplynula, a pozorování mohlo začít. Ve dvou dalekohledech s různými typy filtrů bylo možno sledovat "oranžovou" a "bílou" sluneční fotosféru, přičemž především "bílé" sluníčko slavilo úspěch, a děti jej často zaměňovaly s Měsícem. Zájem z řad dětí a jejich rodičů nejen o pohled do dalekohledu, ale i o informace o sluníčku - především o nepřítomnosti slunečních skvrn - a jeho výzkumu, byl velký.
Každé z dětí odcházelo k dalším atrakcím s omalovánkou s motivem souhvězdí a s různými výukovými materiály.
autor: Markéta Landová