Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
16.06.2008
Připravenou výstavou chceme upozornit na oblast astronomie, která se zabývá objevováním potencionálně nebezpečných těles pro naši planetu a možností ohrožení naší civilizace z vesmíru. Výstava se tématicky věnuje několika oblastem jako například: popisu událostí tzv. velkých vymírání živočišných druhů v průběhu posledních stovek milionů let, způsobených kolizí s velkými planetkami, pozorování blízkozemních planetek a teoretické možnosti obrany naší planety před srážkami.
Vernisáž výstavy je součástí přednášky Jiřího Srby Tajemství Tunguzské katastrofy, která se uskuteční 18. června 2008 v 19:00 hodin na hvězdárně.
Tuto, stejně jako i jiné putovní výstavy, je možné zapůjčit školám. K výstavám nabízíme i doprovodné přednášky a besedy, realizované na vaší škole. Případné objednávky výstavy včetně doprovodných akcí si můžete objednat telefonicky na 571 611 928 (Tomáš Pečiva) nebo elektronickou poštou tpeciva@astrovm.cz.
autor: Ladislav Šmelcer