Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
02.11.2020
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Náměty těchto virtuálních setkání se vztahují jednak k vizuálním pozorováním noční oblohy, novinkám v oblasti výzkumu vesmíru, kosmonautice apod.
Materiálové možnosti, které astronomickému kroužku poskytuje hvězdárna, se díky současným omezením nedaří zcela využít. A tak různé technické pomůcky, mikroskopy a dalekohledy, které kroužek využívá, zůstávají opuštěné a čekají na návrat svých uživatelů.
Program od 21.10 do 4.11. 2020 (vždy v 16 h)
21. 10. 2020: Galaxie a vesmírné cestování
Povídání o možnostech cestování člověka ke vzdáleným hvězdám.
4. 11. 2020: Podzimní obloha
Přednáška zaměřená na vizuální pozorování aktuální podzimní oblohy.
11. 11. 2020: Měření času aneb domácí časostroj
Povídání o tom, jak člověk začal měřit čas a co všechno tím způsobil? Doplněno o praktické ukázky domácí výroby časoměrných pomůcek.
Kontakt na kroužek: Mgr. Radek Kraus, email: rkraus@astrovm.cz; skype: live: kraus_23.
autor: Radek Kraus