Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
V závěru loňského roku obdržela hvězdárna zajímavý dar v podobně dvou teleskopů amatérské výroby. Obdarovatel byl Ing. Jaromír Michal majitel autoškoly ve Valašském Meziříčí. Darované přístroje byly dlouhá desetiletí ukryty na půdě jednoho z valašskomeziříčských domů. Z rozhoru s panem Michalem vyplynulo, že dalekohledy vlastnila jeho maminka Marie Michalová, která ve svém pracovním životě byla učitelkou a v soukromém vášnivou amatérskou astronomkou.
O původu dalekohledů toho moc nevíme! Nejspíše pocházejí z činnosti Astronomické sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí, která ve městě působila v letech 1944 až 1953 (fotogalerie k tématu).
V roce 1944 se z neformálního sdružení amatérských astronomů, kteří se pravidelně setkávají v observatoři pana Antonína Ballnera, stává organizovaná skupina při muzejním spolku ve Valašském Meziříčí – celým názvem Astronomická sekce Muzejní společnosti. Je nutné zdůraznit, že šlo o formální členství, které mělo ospravedlnit existenci před protektorátními úřady. První jednatel sekce byl Antoním Ballner (1890 - 1972), dále jej následoval Josef Doleček (1912 - 2003), kterého na krátký čas vystřídala Marie Michalová.
Činnost sekce spočívala v pravidelných schůzkách, které mívaly formu přednášky anebo praktika. Tématem bylo například broušení zrcadel a konstrukce dalekohledu. Dále se věnovali popularizaci astronomie a pro valašskomeziříčskou veřejnost pořádali přednášky. Od roku 1949 nabízeli i denní a noční pozorování a to v parku (tehdy park Pionýrů) u zámku Kinských.
Z dobových fotografií víme, že sekce anebo její členové vlastnili několik dalekohledů, ale do prosince roku 2011 jsme věděli pouze o dalekohledu pana Antonína Ballnera, který je v majetku Hvězdárny Valašské Meziříčí p.o. Zlínského kraje a je umístěn v tzv. Ballnerově hvězdárně. Díky daru pana Michala máme dnes k dispozici další dva teleskopy. Ty procházejí poměrně náročnou opravou. Práce by měly být dokončeny na jaře tohoto roku. Na květen 2012 plánujeme jejich představení veřejnosti v rámci přednášky, která bude věnována Astronomické sekci Muzejní společnosti a stavbě hvězdárny ve Valašském Meziříčí.
Touto cestou chceme poděkovat Ing. Jaromíru Michalovi za jeho dar.
autor: Radek Kraus