Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
V závěru loňského roku obdržela hvězdárna zajímavý dar v podobně dvou teleskopů amatérské výroby. Obdarovatel byl Ing. Jaromír Michal majitel autoškoly ve Valašském Meziříčí. Darované přístroje byly dlouhá desetiletí ukryty na půdě jednoho z valašskomeziříčských domů. Z rozhoru s panem Michalem vyplynulo, že dalekohledy vlastnila jeho maminka Marie Michalová, která ve svém pracovním životě byla učitelkou a v soukromém vášnivou amatérskou astronomkou.
O původu dalekohledů toho moc nevíme! Nejspíše pocházejí z činnosti Astronomické sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí, která ve městě působila v letech 1944 až 1953 (fotogalerie k tématu).
V roce 1944 se z neformálního sdružení amatérských astronomů, kteří se pravidelně setkávají v observatoři pana Antonína Ballnera, stává organizovaná skupina při muzejním spolku ve Valašském Meziříčí – celým názvem Astronomická sekce Muzejní společnosti. Je nutné zdůraznit, že šlo o formální členství, které mělo ospravedlnit existenci před protektorátními úřady. První jednatel sekce byl Antoním Ballner (1890 - 1972), dále jej následoval Josef Doleček (1912 - 2003), kterého na krátký čas vystřídala Marie Michalová.
Činnost sekce spočívala v pravidelných schůzkách, které mívaly formu přednášky anebo praktika. Tématem bylo například broušení zrcadel a konstrukce dalekohledu. Dále se věnovali popularizaci astronomie a pro valašskomeziříčskou veřejnost pořádali přednášky. Od roku 1949 nabízeli i denní a noční pozorování a to v parku (tehdy park Pionýrů) u zámku Kinských.
Z dobových fotografií víme, že sekce anebo její členové vlastnili několik dalekohledů, ale do prosince roku 2011 jsme věděli pouze o dalekohledu pana Antonína Ballnera, který je v majetku Hvězdárny Valašské Meziříčí p.o. Zlínského kraje a je umístěn v tzv. Ballnerově hvězdárně. Díky daru pana Michala máme dnes k dispozici další dva teleskopy. Ty procházejí poměrně náročnou opravou. Práce by měly být dokončeny na jaře tohoto roku. Na květen 2012 plánujeme jejich představení veřejnosti v rámci přednášky, která bude věnována Astronomické sekci Muzejní společnosti a stavbě hvězdárny ve Valašském Meziříčí.
Touto cestou chceme poděkovat Ing. Jaromíru Michalovi za jeho dar.
autor: Radek Kraus
![]() |
Dar - Ing. Jaromír Michal Fotogalerie amatérských dalekohledů, které hvězdárně věnoval Ing. Jaromír Michal. Dalekohledy pochází z pozůstalosti po Marii Michalové, které byla členkou a jednatelkou Astronomické sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí. |
«« Předchozí | 111213 |