Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Vydařený workshop projektu Slnko svieti pre všetkých

Vydařený workshop projektu Slnko svieti pre všetkých

Specializovaný workshop určený především pracovníkům obou partnerských hvězdáren se konal v příjemném prostředí slovenské Oščadnice. Jeho náplní byly nejen přednášky, panelové diskuse, konzultace, ale také praktické pozorování Slunce včetně ukázek různé metodiky používané pracovníky hvězdáren při práci s veřejností, zejména s mládeží.

Po zahájení workshopu a úvodním slovu ředitele hostující organizace Jána Mäsiara se první shrnující příspěvek zabýval celkovým pohledem na pozorování Slunce a zejména jeho využitím v nejrůznějších vzdělávacích aktivitách hvězdáren. Příspěvek Mgr. Kristíny Vlčkové ukázal, že díky možnosti pozorovat tento objekt v průběhu dne, je ideálním pro využití při řadě akcí pro školy a to nejen na hvězdárnách, ale také přímo na školách.

Druhý příspěvek se týkal odborného pozorování Slunce na Hvězdárně Valašské Meziříčí, dostupné techniky, metodik, zpracování, archivaci a také blízké budoucnosti. Kromě aktuálních pozorování byla zmínka také o pokračování digitalizace a zveřejňování přehledových pozorování Slunce (zejména protuberancí). Další příspěvel se pak týkal stejné činnosti u realizátora projektu Kysucké hvězdárny. S rozsahem odborných pozorování Slunce účastníky seznámila Mgr. Eva Neubauerová.

Večerní hodiny patřily zajímavé diskusi, kde se hovořilo především o budoucnosti a možnostech spolupráce na úrovni jednotlivých pracovníků, výměny vzdělávacích programů od přednášek, až po výstavy. Naše hvězdárna informovala o schváleném a připravovaném projektu Se Sluncem společně, který je právě na oblast pozorování Slunce a jeho využití ve vzdělávání zaměřen.

Další den ráno patřil stručnému úvodu do problematiky energetického využití slunečního záření. Přehled zdůraznil množství a způsob energie vyráběné našim Sluncem (a hvězdami), které je z pohledu lidstva nevyčerpatelné. Jeho praktické využívání však naráží na celou řadu technických, přírodních, ekonomických i dalších limitů. Byly zmíněny nejen současné technické možnosti, způsoby využívání, ale také negativní dopady produkce biomasy pro energetické účely na ceny potravin.

Závěr setkání pak patřil zkušenostem z praktického pozorování Slunce. Jak se Slunce pozoruje moderní CCD technikou, ukázala Mgr. Marie Štěpánová na velmi podařené prezentaci. Prezentovala své čerstvé zkušenosti včetně několika záludností, o kterých jsme zpočátku ani nevěděli. Teoretickou část pak zakončil Jiří Srba, který se mimo jiné zabývá zpracováním digitálního obrazu (postprocesingem), které má v případě pozorování Slunce velmi specifické problémy. Účastníkům také prakticky ukázal na připravených příkladech všechny hlavní problémy, které bylo nutné řešit, či s kterými se ještě stále potýkáme.

Úplný závěr seminář pak patřil pozorování Slunce, které jsme „lovili“ mezi mraky. Díky tomu však byla příležitost rozvinout diskusi o zkušenostech z předvádění pozorování Slunce na nejrůznějších vzdělávacích akcích.

Děkujeme partnerské Kysucké hvězdárně, která připravila opravdu zajímavou a velmi prospěšnou akci pro odborné pracovníky obou hvězdáren. Shodli jsme se na tom, že takové akce mají značný význam pro motivaci pracovníků a přeshraniční přenos znalostí a zkušeností v oblasti specifického vzdělávání. Určitě budou obdobné akce organizovány i v příštích letech.

autor: Libor Lenža

PředchozíNásledujícíZpět
Seminář 'Slnko svieti pre všetkých'
«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies