Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Vydařené astroodpoledne v Holešově

Vydařené astroodpoledne v Holešově

Hvězdárna Valašské Meziříčí se věnuje popularizaci astronomie nejen v rámci svého areálu, ale také řady výjezdních akcí. Jedna z nich se konala v sobotu 21. srpna 2010. Oproti ostatním byla trochu jiného charakteru, jelikož jsme se vydali k našim kolegům a k nově rekonstruované hvězdárně v Holešově. Akci s názvem Astronomické odpoledne v Holešově připravila naše hvězdárna společně s Městským kulturním střediskem v Holešově ve spolupráci s Valašskou astronomickou společností.


Program akce byl velmi bohatý. Astronomický program začal v 15 hodin prohlídkou místní holešovské hvězdárny a pozorováním Slunce. Bohužel sluneční aktivita je nízká, a tak jsme na povrchu Slunce nemohli pozorovat žádnou sluneční skvrnu.

Nezapomněli jsme ani na malé návštěvníky, pro děti bylo připraveno několik stanovišť s hrami a úkoly. Děti si mohly zkusit několik disciplin výcviku astronautů, vybarvit si omalovánky s astronomickou či kosmonautickou tématikou, ale také popovídat si a odpovídat na otázky záhadného mimozemšťana. Odpolední části akce se zúčastnilo kolem 250 zájemců.

Večerní program byl věnován přednášce pro veřejnost s názvem 'Nové planety – místa k mimozemskému životu?', která se zabývala aktuálním směrem astronomického výzkumu, objevováním a poznáváním nových planet mimo naší Sluneční soustavu. Přednášející z řad odborných pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí se na závěr přednášky věnoval i problematice mimozemského života. Uvedl také naše současné pohledy na nutné základní podmínky vhodné pro život a porovnal stávající informace o objevených planetách s našim pohledem na věc. Závěr je zatím takový, že objevené planety nejsou vhodnými místy pro vznik a rozvoj života. Zajímavý je také údaj o počtu dosud známých planet mimo Sluneční soustavu. Ke dni 19. 8. 2010 bylo objeveno a potvrzeno celkem 474 planet. Přednášku si vyslechly necelé tři desítky zájemců.

Závěr akce patřil velmi očekávanému pozorování objektů noční oblohy. Velmi vděčným objektem byl náš nejbližší vesmírných soused, Měsíc. Pro pozorování jsme využívali jeden přenosný zrcadlový dalekohled o průměru objektivu 150 milimetrů a dva menší klasické čočkové. Využili jsme i dalekohled místní holešovské hvězdárny. Po Měsíci přišly na řadu zajímavé vícenásobné hvězdné systémy, ale také kulová hvězdokupa, vzdálená galaxie v Andromedě. V čase čekání na další hřeb večera, planetu Jupiter, jsme nabídli základní orientaci na obloze a praktické ukázky vyhledání těch nejznámějších letních souhvězdí. Závěr patřil planetě Jupiter s mohutnými pásy oblačnosti a čtyřmi nejjasnějšími měsíci, které bylo možné v dalekohledu spatřit. Večerní pozorování s výkladem a diskusí využilo kolem 120 zájemců.


Děkujeme návštěvníkům za zájem a kolegům z MKS v Holešově za spolupráci. Věřím, že se brzy najde příležitost celou akci zopakovat.

autor: Libor Lenža

PředchozíNásledujícíZpět
Večerní pozorování

Pozorovali jsme malými i velkými přístroji.

«« Předchozí1112131415Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz