Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Úpravy ano, ale s citem vůči přírodě

Úpravy ano, ale s citem vůči přírodě

           

Živá zahrada, vodní plochy, návrat k přírodě. Ve znamení těchto trendů se nesl on-line workshop, který dnes uspořádala naše hvězdárna.

Cílem workshopu, jehož průběh v sále hvězdárny i na internetu sledovalo okolo 25 posluchačů, bylo na praktických příkladech ukázat přínos revitalizací, modernizací a úprav okolí kulturních a přírodních památek, provedených v souladu s přírodou. Téma nebylo náhodné – ve hvězdárně nedávno dokončili revitalizaci jezírka a prostranství před hlavní budovou, při níž na zásady trvale udržitelného rozvoje kladli velký důraz.  

„Působením člověka se spousta rostlin a živočichů z naší blízkosti vytratila. Je potřeba s tím něco dělat,“ uvědomuje si ochránce přírody Miroslav Dvorský, jenž v nedalekém Valašském ekocentru založil „živou zahradu“. „Také areál hvězdárny skýtá velké možnosti, jak sem přírodní život vrátit. Mohl by být inspirací i pro zdejší návštěvníky,“ míní Dvorský.

Podle Petra Hastíka je jednou z cest k nápravě nepříznivého stavu zakládání vodních ploch. „Naše industriální společnost vodu v přírodě nehorázně likviduje,“ tvrdí odborník, jehož zahradnická firma prostranství s jezírkem před budovou hvězdárny revitalizovala. „Tím, že všechno dáváme do betonu a dlažby, vodu odvádíme. Raději bychom měli budovat zádržné prostory, abychom ji v přírodě udrželi, například mezi vzrostlými stromy, pod mechy nebo pomocí bahenních míst,“ doporučuje Hastík.  

Workshop byl přínosný i pro ředitele pořádající hvězdárny, kde dlouhodobě dbají na to, aby areál měl vysokou estetickou úroveň, rozvíjel se a zároveň poskytl větší prostor živočichům a rostlinám. „Potvrdil jsem si, že cesta, kterou jsme zvolili, je správná. Zároveň jsem načerpal nové podněty, například k využití kamenů jako úkrytů pro plazy, obojživelníky a jiné drobné živočichy nebo k rozmístění starších kmenů, kde by se usadil hmyz,“ prozradil Libor Lenža.   

Všechny přednášky najdete na https://www.youtube.com/playlist?list=PLriz4XUGiPXGd5giplm77136isSpgInM-.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz