Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Živá zahrada, vodní plochy, návrat k přírodě. Ve znamení těchto trendů se nesl on-line workshop, který dnes uspořádala naše hvězdárna.
Cílem workshopu, jehož průběh v sále hvězdárny i na internetu sledovalo okolo 25 posluchačů, bylo na praktických příkladech ukázat přínos revitalizací, modernizací a úprav okolí kulturních a přírodních památek, provedených v souladu s přírodou. Téma nebylo náhodné – ve hvězdárně nedávno dokončili revitalizaci jezírka a prostranství před hlavní budovou, při níž na zásady trvale udržitelného rozvoje kladli velký důraz.
„Působením člověka se spousta rostlin a živočichů z naší blízkosti vytratila. Je potřeba s tím něco dělat,“ uvědomuje si ochránce přírody Miroslav Dvorský, jenž v nedalekém Valašském ekocentru založil „živou zahradu“. „Také areál hvězdárny skýtá velké možnosti, jak sem přírodní život vrátit. Mohl by být inspirací i pro zdejší návštěvníky,“ míní Dvorský.
Podle Petra Hastíka je jednou z cest k nápravě nepříznivého stavu zakládání vodních ploch. „Naše industriální společnost vodu v přírodě nehorázně likviduje,“ tvrdí odborník, jehož zahradnická firma prostranství s jezírkem před budovou hvězdárny revitalizovala. „Tím, že všechno dáváme do betonu a dlažby, vodu odvádíme. Raději bychom měli budovat zádržné prostory, abychom ji v přírodě udrželi, například mezi vzrostlými stromy, pod mechy nebo pomocí bahenních míst,“ doporučuje Hastík.
Workshop byl přínosný i pro ředitele pořádající hvězdárny, kde dlouhodobě dbají na to, aby areál měl vysokou estetickou úroveň, rozvíjel se a zároveň poskytl větší prostor živočichům a rostlinám. „Potvrdil jsem si, že cesta, kterou jsme zvolili, je správná. Zároveň jsem načerpal nové podněty, například k využití kamenů jako úkrytů pro plazy, obojživelníky a jiné drobné živočichy nebo k rozmístění starších kmenů, kde by se usadil hmyz,“ prozradil Libor Lenža.
Všechny přednášky najdete na https://www.youtube.com/playlist?list=PLriz4XUGiPXGd5giplm77136isSpgInM-.
autor: Josef Beneš