Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Stanice naměřila desetiletý mráz

Stanice naměřila desetiletý mráz

Už dlouho nebylo ve Valašském Meziříčí tak mrazivo, jako dnes ráno.

Hodnotu -18,2 °C zaznamenala v pondělí ráno stanice Českého hydrometeorologického ústavu v areálu naší hvězdárny. Při zemi byl mráz ještě třeskutější – v neděli večer dosáhl -23,4 °C.

„Jsou to nejnižší teploty za posledních deset let. Například loni byl nejchladnějším dnem 2. prosinec, kdy jsme naměřili -7,5 °C,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. Do absolutního rekordu má ale současný mráz stále daleko, neboť 7. ledna 1985 se rtuť teploměru v areálu hvězdárny zastavila na -26,6 °C.

Na ročním maximu je i sněhová pokrývka. „Zaznamenali jsme 15 centimetrů. Loni 19. ledna, kdy napadlo nejvíce sněhu za celý rok, to bylo jen 6 centimetrů,“ doplňuje Zelený s tím, že zdaleka nejvíce – 79 centimetrů – zde naměřili 13. února 2006. 

Současně s výškou pokrývky dnes proběhlo také měření její vodní hodnoty, jehož cílem bylo stanovit obsah vody ve sněhu. „Provádíme ho vždy v pondělí, pokud je sněhová pokrývka vyšší než 4 centimetry,“ vysvětluje odborný pracovník hvězdárny. Nynějších 15 centimetrů sněhu se táním proměnilo na 8,3 milimetru vody, přičemž v průměru by to mělo být 15 milimetrů. „Odpovídá to nadýchanému prašanu,“ uzavírá Zelený.  

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies