Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Stanice naměřila desetiletý mráz

Stanice naměřila desetiletý mráz

Už dlouho nebylo ve Valašském Meziříčí tak mrazivo, jako dnes ráno.

Hodnotu -18,2 °C zaznamenala v pondělí ráno stanice Českého hydrometeorologického ústavu v areálu naší hvězdárny. Při zemi byl mráz ještě třeskutější – v neděli večer dosáhl -23,4 °C.

„Jsou to nejnižší teploty za posledních deset let. Například loni byl nejchladnějším dnem 2. prosinec, kdy jsme naměřili -7,5 °C,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. Do absolutního rekordu má ale současný mráz stále daleko, neboť 7. ledna 1985 se rtuť teploměru v areálu hvězdárny zastavila na -26,6 °C.

Na ročním maximu je i sněhová pokrývka. „Zaznamenali jsme 15 centimetrů. Loni 19. ledna, kdy napadlo nejvíce sněhu za celý rok, to bylo jen 6 centimetrů,“ doplňuje Zelený s tím, že zdaleka nejvíce – 79 centimetrů – zde naměřili 13. února 2006. 

Současně s výškou pokrývky dnes proběhlo také měření její vodní hodnoty, jehož cílem bylo stanovit obsah vody ve sněhu. „Provádíme ho vždy v pondělí, pokud je sněhová pokrývka vyšší než 4 centimetry,“ vysvětluje odborný pracovník hvězdárny. Nynějších 15 centimetrů sněhu se táním proměnilo na 8,3 milimetru vody, přičemž v průměru by to mělo být 15 milimetrů. „Odpovídá to nadýchanému prašanu,“ uzavírá Zelený.  

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies