Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Stanice naměřila desetiletý mráz

Stanice naměřila desetiletý mráz

Už dlouho nebylo ve Valašském Meziříčí tak mrazivo, jako dnes ráno.

Hodnotu -18,2 °C zaznamenala v pondělí ráno stanice Českého hydrometeorologického ústavu v areálu naší hvězdárny. Při zemi byl mráz ještě třeskutější – v neděli večer dosáhl -23,4 °C.

„Jsou to nejnižší teploty za posledních deset let. Například loni byl nejchladnějším dnem 2. prosinec, kdy jsme naměřili -7,5 °C,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. Do absolutního rekordu má ale současný mráz stále daleko, neboť 7. ledna 1985 se rtuť teploměru v areálu hvězdárny zastavila na -26,6 °C.

Na ročním maximu je i sněhová pokrývka. „Zaznamenali jsme 15 centimetrů. Loni 19. ledna, kdy napadlo nejvíce sněhu za celý rok, to bylo jen 6 centimetrů,“ doplňuje Zelený s tím, že zdaleka nejvíce – 79 centimetrů – zde naměřili 13. února 2006. 

Současně s výškou pokrývky dnes proběhlo také měření její vodní hodnoty, jehož cílem bylo stanovit obsah vody ve sněhu. „Provádíme ho vždy v pondělí, pokud je sněhová pokrývka vyšší než 4 centimetry,“ vysvětluje odborný pracovník hvězdárny. Nynějších 15 centimetrů sněhu se táním proměnilo na 8,3 milimetru vody, přičemž v průměru by to mělo být 15 milimetrů. „Odpovídá to nadýchanému prašanu,“ uzavírá Zelený.  

autor: Josef Beneš

PředchozíNásledujícíZpět
Stanice naměřila desetiletý mráz 3
12345


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje