Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Přeshraniční letní škola vědy a techniky poprvé

Přeshraniční letní škola vědy a techniky poprvé

Ve dnech 22. 7. – 26. 7. pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí jedinečnou akci v rámci projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji. Jednalo se o 5denní Přeshraniční letní školu vědy a techniky. Pro české i slovenské účastníky posledních tříd základních škol, studenty středních škol a pedagogy byl připraven pestrý program z oblasti techniky, geologie, automatizace a robotiky, astronomie, optiky či letů do stratosféry.

Úvodní program patřil Petru Kluvánkovi s jeho experimenty nabité přednášce o fyzikálních jevech a zákonitostech. Účastníkům bylo teoreticky i prakticky představeno mnoho pokusů z oblasti mechaniky a termodynamiky. Po této experimentální části se slova ujal Ladislav Šmelcer, který si připravil úvodní přednášku o možnostech pozorování proměnných hvězd, provedl účastníky po odborných pozorovatelnách sloužících k pozorování zákrytových proměnných hvězd a dal tak možnost si tuto činnost vyzkoušet v praxi.

Zaměření středečního programu byla robotika a automatizace a tak byla dopolední část věnována praktickému programování robotů LEGO® NXT a také robotickému rameni Lynxmotion. Hned po představení a seznámení s programovacím prostředím Tomášem Pečivou. Po splnění zadaných úloh s roboty přišla na řadu přednáška Libora Lenži o robotice a automatizaci kolem nás. Účastníkům byl vysvětlen rozdíl mezi automatem a robotem, popsány pracovní zásady a představeno několik příkladů těchto zařízení. Po ukončení této části navázala na program Naďa Lenžová se základním vysvětlením algoritmů a postupů práce nejen při programování. Dalším bodem středečního programu byla přednáška Radka Krause o možnostech pozorování meteorů pomocí radiotechniky, kde představil a podrobně popsal všechny nezbytnosti pro provozování této činnosti. Večerní program si pro účastníky připravila Martina Exnerová, s přednáškou o principech sférické astronomie a praktickou činností s hvězdnými mapami a atlasy.

Ve čtvrtek ráno navštívili Letní školu redaktoři TV Beskyd a natočili reportáž společně s rozhovory přednášejících a účastníků. Záznam je zveřejněn na internetových stránkách TV Beskyd. Jelikož byl čtvrteční program věnován geologii, přijal pozvání geolog a pedagog Petr Skupien z ostravské VŠB. Prvním bodem jeho programu byla přednáška o základech geologie. Následující částí byla prohlídka a odborný výklad k vzorkům hornin nacházejích se v nově vybudovaném geoparku v areálu hvězdárny. Vzhledem k vhodnému večernímu počasí byl věnován čas praktické práci s dalekohledem Zeiss-Coudé nacházejícím se v hlavní kopuli hvězdárny. Všichni účastníci tak měli možnost si s odbornou pomocí vyzkoušet manipulaci s tímto dalekohledem a nalézt si tak několik objektů na letní noční obloze.

Na hranici vesmíru. Tak znělo zaměření pátečního programu, jehož hlavním přednášejícím byl Jakub Kapuš. Vzhledem k ukončenému projektu Společně do stratosféry si přednášející připravil prezentaci o možnostech letů do stratosféry stratosférickými balóny. Představil a technicky popsal používané stratosférické sondy a také seznámil účastníky se studentskými projekty v rámci soutěže SDS.

Mimořádným bodem programu byla přednáška Petra Kulhánka o teorii reliktních gravitačních vln. Odpoledne se slova ujal opět Jakub Kapuš, s ukázkou komunikace mezi stratosférickou sondou a řídícím střediskem či metodami výpočtů pravděpodobného dopadu sondy zpět na zem. V nočních hodinách si účastníci společně s Martinou Exnerovou vyzkoušeli své znalosti orientace na noční obloze, naučili se pracovat s trojúhelníky pro výpočet MHV a různými metodami spočítali obloukové vzdálenosti mezi hvězdami.

Pro sobotní ráno si program připravil Libor Lenža s obsáhlou přednáškou o základech spektroskopie a jejím využití v astronomii. Jiří Srba poté převzal slovo s teoretickým popisem principů fungování nejen astronomických snímacích zařízení a umožnil účastníkům prohlédnout si několik téměř historických či nejmodernějších snímacích zařízení. Odpoledne se účastníci mohli podívat na spektra několika vzácných plynů.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem přednášejícím a pracovníkům hvězdárny, kteří se podíleli na programu Letní školy. Doufáme, že tato akce byla přínosem pro všechny mladé účastníky a motivovala je tak k novým možnostem spolupráce.

Projekt je spolufinancován z Fondu Mikroprojektů Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2014.

Autor: Jáchym Bulek

Foto v galerii: Jáchym Bulek, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 


 

Fotogalerie

autor: Libor Lenža

PředchozíNásledujícíZpět
Přeshraniční letní škola vědy a techniky

Vysvětlení principu reaktivního pohybu.

«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies