Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Poznávání jevů a techniky zbrzdil koronavirus

Poznávání jevů a techniky zbrzdil koronavirus

 

Vzdělávací programy naší hvězdárny odkrývají pozadí jevů a techniky. Jejich ověření ale zbrzdila pandemie koronaviru.

Příprava nových a úprava stávajících výukových programů je náplní projektu nazvaného Společné motivační vzdělávání pro mladé, jímž se nyní zabývá valašskomeziříčská hvězdárna. „Snažíme se vymyslet a v praxi ověřit programy, které by zejména dětem, mládeži a rodinám s dětmi objasnily podstatu fyzikálních a jiných jevů, s nimiž se běžně setkávají, a principy fungování techniky, kterou používají,“ upřesňuje odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová.

Projekt navazuje na předchozí vzdělávací aktivity, z nichž některé vznikly před 10 lety a vyžadovaly inovaci. Rozděleny jsou do pěti tematických celků – Pokročilá robotika, Magnetismus a mechanika tekutin, Optika a optické jevy v životě, rozšířený o spektroskopii, dále Mechanika pro mateřské a první stupeň základních škol a poprvé i Moderní technika a komunikace. „Zvláště Mechanika má nejmenším dětem pomoci pochopit a prakticky vyzkoušet principy jednoduchých strojů, jakými jsou kolo, páka, kladka nebo nakloněná rovina. Zároveň je chceme přimět, aby se nad těmito jevy zamyslely,“ doplňuje odborná pracovnice hvězdárny.

Příprava vzdělávacích a výukových programů zahrnuje rovněž nákup potřebných pomůcek. „Pořídili jsme například nové sady programovatelných robotů Lego, Van de Graaffův generátor, laserový box a dálkoměr, GPS navigaci, soubor školních konstrukčních prvků, ale i pomůcky, které doplňují současné vybavení nebo slouží k jeho obměně,“ vyjmenovává Lenžová a dodává: „Pomůcky k některým programům, zejména k Mechanice, vznikají přímo u nás, protože chceme, aby byly opravdu názorné, velké a funkční a děti si je mohly osahat.“

Náklady na realizaci činí zhruba 600 tisíc korun, z toho 85 procent poskytl Fond malých projektů Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR. „Obě země na projektu úzce spolupracují. Jednotlivé programy a metodiku sdílíme s kolegy ze slovenských škol i hvězdáren. Vzájemně si tím pomáháme,“ oceňuje přednosti mezinárodní spolupráce ředitel hvězdárny Libor Lenža. 

Projekt měl trvat jeden rok a počátkem letošního listopadu měl skončit. Vzhledem k pandemii koronaviru byl prodloužen do 30. dubna 2021. „Vzdělávací programy máme hotové. Na srpnovém semináři ve Starých Hamrech jsme je představili učitelům, které velmi zaujaly. Na jejich bezplatné ověření v samotných školách ale kvůli jejich uzavření nedošlo,“ vysvětluje Lenžová, jež věří, že vynucený časový skluz hvězdárna dožene na počátku příštího roku, aby „vypilované“ programy mohla co nejdříve nabídnout široké veřejnosti.  

 

 

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies