Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Poznávání jevů a techniky zbrzdil koronavirus

Poznávání jevů a techniky zbrzdil koronavirus

 

Vzdělávací programy naší hvězdárny odkrývají pozadí jevů a techniky. Jejich ověření ale zbrzdila pandemie koronaviru.

Příprava nových a úprava stávajících výukových programů je náplní projektu nazvaného Společné motivační vzdělávání pro mladé, jímž se nyní zabývá valašskomeziříčská hvězdárna. „Snažíme se vymyslet a v praxi ověřit programy, které by zejména dětem, mládeži a rodinám s dětmi objasnily podstatu fyzikálních a jiných jevů, s nimiž se běžně setkávají, a principy fungování techniky, kterou používají,“ upřesňuje odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová.

Projekt navazuje na předchozí vzdělávací aktivity, z nichž některé vznikly před 10 lety a vyžadovaly inovaci. Rozděleny jsou do pěti tematických celků – Pokročilá robotika, Magnetismus a mechanika tekutin, Optika a optické jevy v životě, rozšířený o spektroskopii, dále Mechanika pro mateřské a první stupeň základních škol a poprvé i Moderní technika a komunikace. „Zvláště Mechanika má nejmenším dětem pomoci pochopit a prakticky vyzkoušet principy jednoduchých strojů, jakými jsou kolo, páka, kladka nebo nakloněná rovina. Zároveň je chceme přimět, aby se nad těmito jevy zamyslely,“ doplňuje odborná pracovnice hvězdárny.

Příprava vzdělávacích a výukových programů zahrnuje rovněž nákup potřebných pomůcek. „Pořídili jsme například nové sady programovatelných robotů Lego, Van de Graaffův generátor, laserový box a dálkoměr, GPS navigaci, soubor školních konstrukčních prvků, ale i pomůcky, které doplňují současné vybavení nebo slouží k jeho obměně,“ vyjmenovává Lenžová a dodává: „Pomůcky k některým programům, zejména k Mechanice, vznikají přímo u nás, protože chceme, aby byly opravdu názorné, velké a funkční a děti si je mohly osahat.“

Náklady na realizaci činí zhruba 600 tisíc korun, z toho 85 procent poskytl Fond malých projektů Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR. „Obě země na projektu úzce spolupracují. Jednotlivé programy a metodiku sdílíme s kolegy ze slovenských škol i hvězdáren. Vzájemně si tím pomáháme,“ oceňuje přednosti mezinárodní spolupráce ředitel hvězdárny Libor Lenža. 

Projekt měl trvat jeden rok a počátkem letošního listopadu měl skončit. Vzhledem k pandemii koronaviru byl prodloužen do 30. dubna 2021. „Vzdělávací programy máme hotové. Na srpnovém semináři ve Starých Hamrech jsme je představili učitelům, které velmi zaujaly. Na jejich bezplatné ověření v samotných školách ale kvůli jejich uzavření nedošlo,“ vysvětluje Lenžová, jež věří, že vynucený časový skluz hvězdárna dožene na počátku příštího roku, aby „vypilované“ programy mohla co nejdříve nabídnout široké veřejnosti.  

 

 

autor: Josef Beneš

NásledujícíZpět
Poznávání jevů a techniky zbrzdil koronavirus 1
12345Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies