V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Ten, kdo navštívil v neděli 7. srpna 2011 Karlovskou pouť, a kdo se prodral množstvím stánků v centru Velkých Karlovic až k železniční stanici Velké Karlovice, zastávka, mohl mimo unikátního vlaku taženého parní lokomotivou "Matěj" spatřit také naše provizorně zřízené pozorovací stanoviště se 3 dalekohledy u přejezdu v blízkosti zastávky a pozorovat s námi Slunce. Pozorování Slunce a dojet na pouť vlakem taženým parní lokomotivou bylo možné díky spolupráci Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. a Českých drah, a. s. v rámci akce S párou na pouť ve Velkých Karlovicích.
Během celého dne, kdy přálo počasí a mraky se objevily až v závěru, prošlo kolem dalekohledů několik tisíc lidí, z nichž přes 600 se u nás zastavilo a prohlédlo si sluneční fotosféru a sluneční chromosféru. Ten den bylo na Slunci pozorovatelných několik velkých skvrn a jasně patrné byly také protuberance při pohledu na sluneční chromosféru, což bylo námětem bezpočtu otázek a také několika diskuzí s návštěvníky.
Pozorovatelé od nás neodcházeli s prázdnou. Kromě možnosti zakoupit si 3D pohledy, otočné mapy oblohy a sluneční filtry dostávali zdarma také tištěné výstupy mikroprojektu Astronomické cestování - mapu Nejen astronomický průvodce regionem, což ocenili především turisté, a Cestovanie slnečnou sústavou, což bylo díky krásným obrázkům těles sluneční soustavy s krátkým textem oceněno především dětmi.
Pevně doufáme, že rozvíjející se spolupráce s Českými drahami se bude díky podobným akcím prohlubovat.
autor: Markéta Landová