S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
V pátek 28. září se Hvězdárna Valašské Meziříčí opět připojila k celoevropské akci pořádané každoročně pod názvem Noc vědců. Pracovníci hvězdárny připravili pro zájemce bohatý program, který měl za úkol přiblížit všem krásy astronomie a její historii na Hvězdárně Valašské Meziříčí.
Při vstupu na hvězdárnu dostali příchozí upomínkové předměty s logem akce a mohli se prostřednictvím zástupců centra Europe Direct seznámit s Evropskou unií, jejími aktivitami a programy podpory. Děti si u stánku centra mohly zasoutěžit o množství zajímavých odměn.
Úvodní část programu probíhala v přednáškovém sále, kde byla pro posluchače připravena prezentace o přínosu kosmických technologií. Ve druhé části večera si pak návštěvníci mohli prohlédnout řadu komentovaných experimentů se světlem pod názvem ‚Hrajeme si se světem‘.
Během celého večera byla přístupná též stará Ballnerova hvězdárna s historickou expozicí. Ohlédnutí do historie astronomických pozorování ve Valašském Meziříčí bylo připraveno i v budově odborného pracoviště - v podobě expozice měřících přístrojů, které byly v minulosti používány k měření jasnosti proměnných hvězd. Pro zajímavost byla vystavena také moderní CCD kamera, která je k těmto měřením využívána dnes.
Samozřejmě nemohlo chybět ani večerní pozorování. Počasí nám tentokrát přálo, takže dalekohledy byly k dispozici po celou dobu akce. Vzhledem k tomu, že Měsíc byl téměř v úplňku, patřil tento večer především jemu. Zájemci se však mohli zúčastnit také komentované prohlídky oblohy pouhým okem.
Pro rodiny s dětmi jsme letos připravili již druhý ročník soutěže o malý astronomický dalekohled. Ale ani další účastníci soutěže neodešli s prázdnou, za svou snahu si odnesli knižní odměny.
Noci vědců 2012 se na Hvězdárně Valašské Meziříčí zúčastnilo více než sto návštěvníků. To je srovnatelné s uplynulými ročníky a je zřejmé, že celoevropské a celonárodní pojetí této akce je pro veřejnost přitažlivé.
autor: Jiří Srba
Noc vědců 2012 |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |