Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Sekce pro děti mládež České astronomické společnosti (dále jen ČAS) připravuje již po řadu let vždy na některé z hvězdáren v České republice tzv. „Noc na hvězdárně“. Letošní „noc“ proběhla pod kopulemi Hvězdárny Valašské Meziříčí, která se organizačně podílela na zajištění ubytování a programu pro účastníky. Termín konání 28.10. až 29.10. 2010.
Pro účastníky ve věku od 7 do 15 let byl připraven bohatý program, který začínal celkovou exkurzí po objektech hvězdárny s ukázkou optických přístrojů a další techniky nezbytné pro astronomická pozorování.
Další část programu se odehrávala v přednáškovém sále a u dalekohledu v hlavní budově. Témata byla z oblasti meziplanetární hmoty – komety, meteority a sférické astronomie – orientace na obloze, práce s dalekohledem. Ze soustředění z práce u dalekohledu byli účastníci vyrušeni pracovnicí NASA, která přišla oznámit přistání neznámého tělesa na zahradě hvězdárny. Po důkladném průzkumu místa přistání bylo zřejmé, že létající talíř přistál i s posádkou, a tak mohla začít hra AKTA-X. Po náročné hře následoval odpočinek s 3D brýlemi u více-rozměrného vesmíru. Původně plánované noční pozorování bylo zrušeno – oblačnost, která pokryla oblohu nad hvězdárnou, neumožňovala pozorování.
Počasí v pátek ráno bylo vlídnější a tak bylo možné pozorovat sluneční fotosféru. Závěrečným bodem programu byly fyzikálně-chemické experimenty: polymerace a chromatografie.
V závěru chci poděkovat paní Věře Bartákové (sekce pro děti a mládež ČAS) za získání účastníků a svým kolegům Jirkovi a Markétě za přípravu programu a pomoc při realizaci.
autor: Radek Kraus