Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Sekce pro děti mládež České astronomické společnosti (dále jen ČAS) připravuje již po řadu let vždy na některé z hvězdáren v České republice tzv. „Noc na hvězdárně“. Letošní „noc“ proběhla pod kopulemi Hvězdárny Valašské Meziříčí, která se organizačně podílela na zajištění ubytování a programu pro účastníky. Termín konání 28.10. až 29.10. 2010.
Pro účastníky ve věku od 7 do 15 let byl připraven bohatý program, který začínal celkovou exkurzí po objektech hvězdárny s ukázkou optických přístrojů a další techniky nezbytné pro astronomická pozorování.
Další část programu se odehrávala v přednáškovém sále a u dalekohledu v hlavní budově. Témata byla z oblasti meziplanetární hmoty – komety, meteority a sférické astronomie – orientace na obloze, práce s dalekohledem. Ze soustředění z práce u dalekohledu byli účastníci vyrušeni pracovnicí NASA, která přišla oznámit přistání neznámého tělesa na zahradě hvězdárny. Po důkladném průzkumu místa přistání bylo zřejmé, že létající talíř přistál i s posádkou, a tak mohla začít hra AKTA-X. Po náročné hře následoval odpočinek s 3D brýlemi u více-rozměrného vesmíru. Původně plánované noční pozorování bylo zrušeno – oblačnost, která pokryla oblohu nad hvězdárnou, neumožňovala pozorování.
Počasí v pátek ráno bylo vlídnější a tak bylo možné pozorovat sluneční fotosféru. Závěrečným bodem programu byly fyzikálně-chemické experimenty: polymerace a chromatografie.
V závěru chci poděkovat paní Věře Bartákové (sekce pro děti a mládež ČAS) za získání účastníků a svým kolegům Jirkovi a Markétě za přípravu programu a pomoc při realizaci.
autor: Radek Kraus
![]() |
Noc na hvězdárně |
1234 |