V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Byl to zvláštní pocit, poslechnout si výklad o Slunci, vodě a vzniku života na Zemi a vzápětí na vlastní oči spatřit otisky prehistorických živočichů, zvěčnělé v horninách vystavených v místním geoparku.
A co teprve, když mohli sáhnout do krabičky a odnést si na památku zkamenělé ulity plžů a mlžů nalezené na viničních tratích jižní Moravy! Zajímavým zážitkům, které rodinám s dětmi nabídl dnešní program valašskomeziříčské hvězdárny věnovaný životu nejen na Zemi, přitom nebyl konec. Návštěvníci si rovněž prohlédli revitalizované jezírko a sbírku zkamenělin, na závěr si zahráli tematické pexeso, luštili sudoku a vybarvovali obrázek mamuta.
„Nejvíce se mi líbí zkameněliny, jsou hodně zajímavé,“ tvrdí sedmiletá Anita Janišová z Brna, zatímco její babička Milena Janišová oceňuje pořad jako celek. „Jsem nadšená, nikdy jsem na takové přenášce nebyla. Člověk se dozví a osvěží si spoustu věcí,“ uznává žena z Krhové.
Devítiletou Terezu Hlaváčovou zaujalo povídání o vodě. „Taky zahrada je moc krásná, hlavně jezírko,“ líčí své dojmy dívka z Bystřičky, jež za nádherně vymalovaného mamuta dostala od astronomů 3D miniaturu tyranosaura, stejně jako její o tři roky mladší sestra Berenika. Program si užívala i jejich maminka. „Prima nápad, jak využít léto jinak než u bazénu. Je fajn, když odborník dokáže podat dětem jednoduchou a názornou formou informace o době dávno minulé,“ míní Pavla Hlaváčová.
Cílem naučného a zábavného odpoledne bylo objasnit dětem hlavní souvislosti života na naší planetě. „Vysvětlil jem jim, co umožňuje život v jeho krásné rozmanitosti, a vybídl je, aby se dívaly na život kolem sebe, protože v okolí našich domů a měst je spousta zajímavých věcí, forem soužití a biotopů,“ připomíná autor programu a ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Zvuková reportáž z akce zde.
autor: Josef Beneš
![]() |
V geoparku po stopách vzniku života. |
12345 | Následující »» |