Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Zima už o sobě dává vědět. Naše hvězdárna zaznamenala první mrazové dny.
Zimní počasí se zde, v porovnání s nejchladnějšími končinami Česka, připomíná zatím nesměle. „Prvním mrazovým dnem, kdy minimální teplota ve dvoumetrové výšce klesla pod bod mrazu, byl pátek 6. listopadu. To jsme naměřili -0,7 stupně Celsia,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. Dnes se situace opakovala, když ranní minimum dosáhlo -0,2 stupně Celsia.
Proti některým jiným rokům si však letošní zima dává načas. „Třeba v roce 1973 jsme první mrazový den zaznamenali už 14. září, kdy minimální teplota klesla na -0,2 stupně Celsia,“ nahlíží Zelený do statistik vedených od roku 1957. Zatímco sezona mrazových dnů teprve začíná, přízemních mrazíků, naměřených 5 centimetrů nad zemí, letošní podzim přinesl přece jen více. „Celkem už to bylo 5 dnů. První přízemní mrazík nastal 20. října, kdy jsme naměřili -0,9 stupně Celsia,“ doplňuje Zelený.
autor: Josef Beneš