Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Mráz je tady, zima se blíží!

Mráz je tady, zima se blíží!

Zima už o sobě dává vědět. Naše hvězdárna zaznamenala první mrazové dny.

Zimní počasí se zde, v porovnání s nejchladnějšími končinami Česka, připomíná zatím nesměle. „Prvním mrazovým dnem, kdy minimální teplota ve dvoumetrové výšce klesla pod bod mrazu, byl pátek 6. listopadu. To jsme naměřili -0,7 stupně Celsia,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. Dnes se situace opakovala, když ranní minimum dosáhlo -0,2 stupně Celsia.

Proti některým jiným rokům si však letošní zima dává načas. „Třeba v roce 1973 jsme první mrazový den zaznamenali už 14. září, kdy minimální teplota klesla na -0,2 stupně Celsia,“ nahlíží Zelený do statistik vedených od roku 1957. Zatímco sezona mrazových dnů teprve začíná, přízemních mrazíků, naměřených 5 centimetrů nad zemí, letošní podzim přinesl přece jen více. „Celkem už to bylo 5 dnů. První přízemní mrazík nastal 20. října, kdy jsme naměřili -0,9 stupně Celsia,“ doplňuje Zelený.   

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje