Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Přes dvacet výjezdů za zájemci o astronomii letos podnikli pracovníci naší hvězdárny.
Sezonu zahájili v červnu v Hrabové u Zábřehu na Moravě a završili ve druhé polovině září v Lutonině na Zlínsku. Mezitím zamířili se svými dalekohledy například do Březnice, Hodslavic, Holešova a Prostřední Bečvy, na hrady ve Starém Jičíně a Štramberku nebo pod vrchol beskydského Ondřejníku. V příštím roce chtějí své služby nabídnout obcím v okolí Olomouce, zájem projevilo také městečko Kelč.
„Za těch zhruba patnáct let už víme, jaký dalekohled vzít s sebou, abychom lidem ukázali známé objekty, které je nejvíce zaujmou a osloví,“ říká odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer. Malý problém nastává, když se ve stejném termínu sejdou dva výjezdy. „Trochu se přetahujeme o dalekohledy, protože podvědomě tušíme, který je lepší, a chceme se před publikem vytáhnout,“ tvrdí s nadsázkou Šmelcerův kolega Tomáš Pečiva.
Počasí letos astronomům docela přálo. „Kvůli nepříznivým podmínkám jsme přesouvali jen dvě návštěvy,“ vypráví Pečiva. „Občas nám ale rozmary počasí připraví horké chvilky, když ještě několik hodin před začátkem akce nevíme, jestli na ni odjedeme,“ dodává.
Pracovníci naší hvězdárny bývají hosty cílených pozorování, obecních slavností i letních táborů. Večerní sledování oblohy, spojená s poutavým komentářem nebo besedou, v posledních letech získávají na oblibě. „Starostové přicházejí na to, že vzdělávání zábavnou formou může mít mezi lidmi stejný ohlas jako taneční zábavy nebo plesy, a snaží se nás podpořit,“ všímá si Pečiva a na potvrzení svých slov přidává historku ze Zašové. „Tamní starosta po předchozí zkušenosti nechal zhasnout v celé vesnici pouliční osvětlení, aby diváky nerušilo při nočním pozorování.“
Toulky letní oblohou obvykle přilákají desítky posluchačů, při větších akcích se jich sejdou i dvě stovky. „Vždy se mezi nimi najde několik jedinců s pozoruhodnými znalostmi a přehledem, kteří nám kladou zasvěcené otázky. Naproti tomu někteří lidé si nás stále pletou s astrology,“ usmívá se Šmelcer.
autor: Josef Beneš
![]() |
Kvůli pozorování oblohy zhasli celou vesnici 1 |
123 |