Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Kvůli pozorování oblohy zhasli celou vesnici

Kvůli pozorování oblohy zhasli celou vesnici

Přes dvacet výjezdů za zájemci o astronomii letos podnikli pracovníci naší hvězdárny.

Sezonu zahájili v červnu v Hrabové u Zábřehu na Moravě a završili ve druhé polovině září v Lutonině na Zlínsku. Mezitím zamířili se svými dalekohledy například do Březnice, Hodslavic, Holešova a Prostřední Bečvy, na hrady ve Starém Jičíně a Štramberku nebo pod vrchol beskydského Ondřejníku. V příštím roce chtějí své služby nabídnout obcím v okolí Olomouce, zájem projevilo také městečko Kelč.

„Za těch zhruba patnáct let už víme, jaký dalekohled vzít s sebou, abychom lidem ukázali známé objekty, které je nejvíce zaujmou a osloví,“ říká odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer. Malý problém nastává, když se ve stejném termínu sejdou dva výjezdy. „Trochu se přetahujeme o dalekohledy, protože podvědomě tušíme, který je lepší, a chceme se před publikem vytáhnout,“ tvrdí s nadsázkou Šmelcerův kolega Tomáš Pečiva.

Počasí letos astronomům docela přálo. „Kvůli nepříznivým podmínkám jsme přesouvali jen dvě návštěvy,“ vypráví Pečiva. „Občas nám ale rozmary počasí připraví horké chvilky, když ještě několik hodin před začátkem akce nevíme, jestli na ni odjedeme,“ dodává.

Pracovníci naší hvězdárny bývají hosty cílených pozorování, obecních slavností i letních táborů. Večerní sledování oblohy, spojená s poutavým komentářem nebo besedou, v posledních letech získávají na oblibě. „Starostové přicházejí na to, že vzdělávání zábavnou formou může mít mezi lidmi stejný ohlas jako taneční zábavy nebo plesy, a snaží se nás podpořit,“ všímá si Pečiva a na potvrzení svých slov přidává historku ze Zašové. „Tamní starosta po předchozí zkušenosti nechal zhasnout v celé vesnici pouliční osvětlení, aby diváky nerušilo při nočním pozorování.“

Toulky letní oblohou obvykle přilákají desítky posluchačů, při větších akcích se jich sejdou i dvě stovky. „Vždy se mezi nimi najde několik jedinců s pozoruhodnými znalostmi a přehledem, kteří nám kladou zasvěcené otázky. Naproti tomu někteří lidé si nás stále pletou s astrology,“ usmívá se Šmelcer.

autor: Josef Beneš

PředchozíZpět
Kvůli pozorování oblohy zhasli celou vesnici 3
123


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies