Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hvězdárna jako ráj čtenářů

Hvězdárna jako ráj čtenářů

Vzácný matematicko-filozofický spis nebo návod na řízení kosmické rakety. I takové skvosty ukrývá hvězdárenská knihovna.

Okolo 8 tisíc knih a další stovky časopisů a sborníků obsahuje veřejná knihovna naší hvězdárny. „Netýkají se jen astronomie, ale také ostatních přírodních věd, dokonce i filozofie,“ ukazuje odborný pracovník a současně knihovník hvězdárny Radek Kraus na svazky, pečlivě srovnané za skleněnými dvířky.

Knihovna je tady od chvíle, kdy hvězdárna v roce 1955 zahájila provoz. „Vznikat začala už ve 30. letech, první svazky byly majetkem astronomické sekce zdejší Muzejní společnosti a později městského muzea,“ doplňuje Kraus. Knižní fond se rozšiřuje pomocí nákupů, přebíráním titulů od jiných knihoven i prostřednictvím darů. Ročně do něj přibudou desítky nových svazků, zejména vědeckých monografií. 

Nejcennější svazek, kterým je americké vydání Newtonova spisu Philosophiae Naturalis Principia Mathematica z 18. století, jsme získali od německého vzdělávacího spolku v Karlových Varech. Součástí fondu je i Knihovna Antonína Vítka, zesnulého propagátora kosmonautiky, který nám kromě jiných věnoval letové deníky astronautů i manuál k řízení kosmické rakety Sojuz-Apollo,“ vypráví odborný pracovník hvězdárny.  

Knižní svazky i časopisy jsou přístupné široké veřejnosti, ale pouze prezenčně. „Návštěvníci si je mohou zapůjčit a prostudovat v naší badatelně. Domů si je odnést nemohou,“ upozorňuje Kraus. Ročně této možnosti využije několik desítek lidí, převážně amatérských astronomů a studentů. Největší zájem projevují o konstrukce raket a práci s dnes už nepoužívanými přístroji, například sextantem a oktantem.

Letos se hvězdárna zapojila do projektu Slováckého muzea v Uherském Hradišti, spočívajícího ve zřízení společné databáze knihoven paměťových institucí Zlínského kraje s názvem Tritius. „Lidé si na https://knihovny.zlkraj.cz/ mohou vyhledat a rezervovat titul, který chtějí prostudovat,“ popisuje odborný pracovník hvězdárny.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies