V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Dětský seminář a konferenci uspořádala o víkendu naše hvězdárna.
Dva dny naplněné astronomií a dalšími přírodními vědami prožilo 15 dětí v horském hotelu ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku. Hvězdárna sem pozvala členy svého astronomického kroužku.
„Každý dostal za úkol připravit si konferenční příspěvek, který před ostatními přednesl formou krátké prezentace. Měli na to dva týdny,“ říká vedoucí kroužku a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Jeho dcera Libuše si zřídila malou laboratoř v učebně hvězdárny. Ve dvou různých prostředích tady z obilných zrn vypěstovala zelené osení. „Zkoumala jsem, za jakých podmínek poroste rychleji. Lépe mu svědčí skleník v podobě obráceného akvária, do něhož jsem navíc pouštěla oxid uhličitý,“ popisuje svůj pokus dvanáctiletá dívka, kterou zajímá biologie a nad otázkou růstu rostlin přemýšlí delší dobu.
Mimo to účastníci semináře se zájmem vyslechli prezentace svých vrstevníků, věnované například Sluneční soustavě, americké kosmické agentuře NASA, osídlování vesmíru, astronomické události nazývané kilonova nebo významu vody. „Výběr témat jsme nechali na přednášejících. Chtěli jsme, aby se naučili pracovat s prameny a ze zjištěných informací dokázali vyvodit závěry a seznámit s nimi publikum,“ vysvětluje Kraus, jemuž připadla role mentora, jemně usměrňujícího práci mladých vědců.
Jejich víkendové setkání se neomezilo jen na přednáškový sál. Na programu měli také pěší výlet spojený s návštěvou Experimentálního ekologického pracoviště na Bílém Kříži a přednášku o největší astronomické laboratoři na světě v chilské poušti Atacama. Nechybělo ani pásmo zábavných fyzikálních a chemických pokusů s ohněm, který nepálí, a s výrobou vodíku, jímž naplnili malou plechovku, kterou se pokusili vyslat do vesmíru.
autor: Josef Beneš
![]() |
Vítaným zpestřením víkendového setkání byl pěší výlet do hor. |
12345 | Následující »» |