V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Unikátní dar dnes získala naše hvězdárna. Připomíná přistání člověka na Měsíci.
Tři různobarevné bavlněné šátky s nápisy a motivy amerických astronautů a přistávacího modulu představují upomínku na legendární let Apolla 11 z července 1969. „Přinesl je sem Vladimír Černý z Valašského Meziříčí se slovy, že je to rodinná památka, kterou by naším prostřednictvím rád uchoval pro další pokolení jako svědectví o této mimořádné události,“ říká odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Skromný dárce, jenž nestál o přílišnou publicitu a navíc měl naspěch, stačil alespoň sdělit, že šátky získal jeho otec v památném roce 1969 na americkém velvyslanectví v Praze. „Datum 21. července 1969 je na nich natištěno česky. Američané tedy počítali s tím, že svůj technologický úspěch budou propagovat i v tehdejším Československu,“ domnívá se Kraus.
Originální a nečekaný dar chtějí astronomové ukazovat návštěvníkům. „Šátky budou součástí naší expozice, patrně v historické dřevěné Ballnerově hvězdárně. Je tam minimum denního světla, takže látka jen tak nevybledne,“ uvažuje odborný pracovník hvězdárny.
Bavlněné šátky s potiskem na motivy mise Apollo 11 tady nejsou jedinou „americkou stopou“. „Už za minulého režimu tehdejší ředitel Bohumil Maleček navštěvoval americkou ambasádu a z tamní půjčovny filmů vozil dokumenty o kosmonautice,“ připomíná Kraus. „Dělal to ale velmi chytře, protože snímky nejprve promítal místním soudruhům, a když neměli námitek, pouštěl je i zájemcům z řad veřejnosti,“ popisuje.
Zatím poslední událostí, která naši hvězdárnu dokonce přímo spojovala s americkou kosmickou agenturou NASA, byla osobní návštěva astronauta Andrewa Feustela, od níž letos v létě uplyne 10 let.
autor: Josef Beneš
![]() |
Darované šátky připomínají legendární let Apolla 11. |
1234 |