Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Zajímají je hvězdy, u nichž lze sledovat, případně změřit změny jasnosti. Dostaveníčko si dali v naší hvězdárně.
Člověk by čekal, že dopoledne bude ve vestibulu a přednáškovém sále potkávat ospalé tváře s očima zarudlýma po celonočním pozorování. Jan Hykel ale unaveným dojmem nepůsobí. „Z nočního pozorování sešlo, bylo zataženo. Od soboty jsme pozorovali jen jednou, a to jsem měl potíže s technikou. Alespoň jsem se vyspal,“ usmívá se devětatřicetiletý programátor z Brna, jenž věří, že zbývajících několik nocí bude příznivějších.
Astronomii se věnuje od dětství. Zprvu pozoroval očima planety, hvězdokupy a jiná tělesa, před čtyřmi lety se vrhl na proměnné hvězdy. Postupně si pořídil kameru s malým čočkovým dalekohledem a počítačem na dálkové ovládání, vše za více než sto tisíc korun. A začal jezdit na srpnová celostátní praktika do naší hvězdárny. „Je tady spousta zajímavých lidí, se kterými si mohu vyměnit zkušenosti z pozorování i zpracování dat. Také přednášející jsou opravdové kapacity, takže se pokaždé dozvím něco nového. Už jen proto stojí za to být tady,“ tvrdí amatérský astronom.
Zuzanu Svozilíkovou si proměnné hvězdy získaly tím, jak „klamou tělem“. „Udivuje mě, co všechno lze zjistit z jediného bodu, který se pouhým okem zdá být absolutně neměnný. Když se výsledky měření zpracují ve speciálním programu, vyjde z toho spousta zajímavých vlastností,“ vypráví pětadvacetiletá studentka aplikované fyziky z Olomouce. Vlastní měřicí přístroje zatím nemá, a proto uvítala možnost využít ty hvězdárenské. „Každý rok se tak přiučím něčemu novému,“ pochvaluje si.
Letošní celostátní praktikum pozorovatelů proměnných hvězd je v pořadí jednašedesáté. Účastní se ho 20 amatérských astronomů z Česka a Slovenska. „Tuto akci hostíme posledních šest let, a není to náhoda,“ připomíná Ladislav Šmelcer, odborný pracovník hvězdárny a místopředseda sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti. „Pozorování eruptivních proměnných hvězd představuje jeden z našich významných programů, hvězdárna dokonce působí jako republikové koordinační centrum. Praktikanti tady navíc mohou využít šest stanovišť, což jim žádná jiná hvězdárna nemůže nabídnout,“ dodává Šmelcer.
autor: Josef Beneš
![]() |
Jan Hykel s vlastní technikou na střeše jižní budovy. |
12345 | Následující »» |