Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Proč cestovat za astronomií, když astronomie může přijet za vámi? Tuto nabídku – v nynější koronavirové době zvláště zajímavou – adresuje naše hvězdárna mateřským a základním školám.
„Děti a jejich učitelé k nám za poznáním a zážitky nemusejí mnohdy složitě cestovat a vystavovat se při tom riziku nákazy. Naložíme teleskop a další pomůcky a vypravíme se za nimi,“ říká odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Programy, jež hvězdárna pro děti z mateřinek a žáky prvního stupně základních škol připravila, jsou rozmanité a obvykle netrvají déle než hodinu. „Zahrnují pozorování Slunce dalekohledem, povídání o Slunci a jeho vztahu k Zemi a ostatním planetám, ale i vyprávění o krásách noční oblohy. Dětem ukážeme hvězdokupy a mlhoviny a vysvětlíme jejich barvy, tvary i názvy,“ doplňuje Kraus.
Kdo by se chtěl zaměřit na atmosféru, může si zahrát na meteorology. Pracovníci hvězdárny dětem názorně vysvětlí základní jevy a pomohou jim vytvořit vlastní předpověď počasí. Naproti tomu pořad o Slunci, vzduchu a vodě nabízí jednoduché fyzikální pokusy, při nichž tančí rozinky, tečou plyny a světlo se láme místy až do „neviditelna“. Další program odhaluje rozmanitost života na Zemi prostřednictvím živé i neživé přírody jednotlivých světadílů.
„Menším dětem na závěr vyprávíme Pohádku z noční oblohy. Dovědí se, jak se na oblohu dostala třeba souhvězdí Býka, Labutě a Delfína a jak se tam ocitla vánoční kometa,“ dodává Kraus. Návštěvu astronomů si lze objednat na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz. Podrobnosti lze najít na www.astrovm.cz.
autor: Josef Beneš