Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Proč cestovat za astronomií, když astronomie může přijet za vámi? Tuto nabídku – v nynější koronavirové době zvláště zajímavou – adresuje naše hvězdárna mateřským a základním školám.
„Děti a jejich učitelé k nám za poznáním a zážitky nemusejí mnohdy složitě cestovat a vystavovat se při tom riziku nákazy. Naložíme teleskop a další pomůcky a vypravíme se za nimi,“ říká odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Programy, jež hvězdárna pro děti z mateřinek a žáky prvního stupně základních škol připravila, jsou rozmanité a obvykle netrvají déle než hodinu. „Zahrnují pozorování Slunce dalekohledem, povídání o Slunci a jeho vztahu k Zemi a ostatním planetám, ale i vyprávění o krásách noční oblohy. Dětem ukážeme hvězdokupy a mlhoviny a vysvětlíme jejich barvy, tvary i názvy,“ doplňuje Kraus.
Kdo by se chtěl zaměřit na atmosféru, může si zahrát na meteorology. Pracovníci hvězdárny dětem názorně vysvětlí základní jevy a pomohou jim vytvořit vlastní předpověď počasí. Naproti tomu pořad o Slunci, vzduchu a vodě nabízí jednoduché fyzikální pokusy, při nichž tančí rozinky, tečou plyny a světlo se láme místy až do „neviditelna“. Další program odhaluje rozmanitost života na Zemi prostřednictvím živé i neživé přírody jednotlivých světadílů.
„Menším dětem na závěr vyprávíme Pohádku z noční oblohy. Dovědí se, jak se na oblohu dostala třeba souhvězdí Býka, Labutě a Delfína a jak se tam ocitla vánoční kometa,“ dodává Kraus. Návštěvu astronomů si lze objednat na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz. Podrobnosti lze najít na www.astrovm.cz.
autor: Josef Beneš