Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
O víkendu 5. - 7. listopadu 2010 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil Česko-Slovenský astrofotografický workshop s podtitulem Astrofotografie nejen v digitálním věku - přínosy a perspektivy.
Akci uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. spolu se svými partnery, mezi které patřila Česká astronomická společnost, Česká astrofotografie měsíce, Slovenský zväz astronómov amatérov a Hvězdárna v Úpici. Na akci se podílela také Valašská astronomická společnost.
Akci finančně podpořily společnosti DEZA, a. s., Valašské Meziříčí, CS CABOT, s. r. o. Valašské Meziříčí a SUPRA, spol. s r. o. Praha – děkujeme.
Jak již každému účastníkovi napovědělo věnování, uvedené v pozvánkách: „těm, co si ještě máchali ruce ve vývojce a jejich moderním následovníkům“, nebyl program semináře věnován pouze supermoderním technologiím, ale také vzpomínkám na staré dobré fotografické metody. Konkrétně v pátek večer jsme si připomněli nestory klasické astronomické fotografie při vzpomínce Dr. Pavla Mayera z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy. Na zavěr pátečního programu zavzpomínal Libor Lenža z Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. na historii astrofotografie na pořádající hvězdárně, na různé problémy s fotografováním i na složitý přechod na pozorování elektronickými detektory CCD. Uskutečnila se také malá prezentace historických aktivit Hvězdárny Valašské Meziříčí spojená s exkurzí do klasické fotokomory.
Hlavní programový den – sobota – byl věnován současným digitálním metodám astronomické fotografie. V průběhu dopoledne předvedl Ing. Martin Myslivec zpracování digitálních astrofotografií v programech Adobe Photoshop a MaxImDL; Petr Skala z Hvězdárny a Planetária Praha představil program pro zpracování digitálních astrofotografií IRIS.
Před společným obědem v nedaleké restauraci proběhla ještě prezentace několika přihlášených posterů.
Odpoledne bylo věnováno speciálním astrofotografickým technikám. Jan Hovad všem předvedl, jak náročné může být pořízení a zpracování velkoplošných astronomických snímků; a s fotografováním souhvězdí seznámil i nezasvěceného posluchače Peter Delinčák.
Na závěr odpoledního programu proběhla téměř cestovatelská prezentace pana Zdenka Bardona ze společnosti Projectsoft, věnovaná průmyslové robotizaci velkých dalekohledů.
Sobotní společenský večer je na seminářích ve Valašském Meziříčí již tradicí, a nebylo tomu jinak ani při této příležitosti.
Nedělní dopoledne pak bylo věnováno využití moderní astrofotografie při astronomickém výzkumu nejen na profesionální úrovni. Kamil Hornoch z AsÚ AV ČR, v.v.i. nás v příspěvku „Extragalaktické novy a jejich sledování" naučil, jak postupovat, pokud na svých snímcích nalezneme něco nového; a Luboš Brát ze Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS ukázal, jak použít digitální zrcadlovku pro fotometrii proměnných hvězd.
Pavel Cagaš ze zlínské společnosti Moravské přístroje, a. s. představil účastníkům řadu CCD kamer pro astronomické i jiné aplikace, které firma vyrábí.
Na závěr semináře vystoupil za Hvězdárnu Valašské Meziříčí Jiří Srba a prezentoval moderní metody pozorování Slunce na místní hvězdárně, a především současné problémy přechodu na digitální snímání obrazu Slunce.
Na závěr bychom rádi poděkovali: všem přednášejícím za prezentované příspěvky, které rozhodně rozšířili naše představy o tom, co dnešní digitální astrofotografie obnáší a dovede; a účastníkům za to, že se na seminář přijeli v tak hojném počtu (54 přihlášených patří k rekordním zápisům za posledních několik let).
O tom, že seminář byl vydařený a vzbudil zájem, svědčí myslím tento postřeh. Poprvé (alespoň co si pamatuji) se stalo, že obligátní gong oznamující začátek příspěvku svolával do sálu organizátory a přednášející, zatímco účastníci již seděli na svých místech.
autor: Jiří Srba