Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Ve dnech 24. až 26. 4. 2008 uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. ve spolupráci s Kysuckou hvezdárnou v Kysuckom Novom Mestě workshop pod názvem "Jak na noční oblohu". Místo konání bylo tentokrát na Slovensku: Lazy pod Makytou - Chata Čertov.
Cílem workshopu bylo předání základních informací, metodik a postupů, co a jak lze především na noční, ale i denní obloze pozorovat. Dále byli účastníci workshopu seznámeni se základními principy dalekohledů, jednoduchými astronomickými přístroji a pomůckami, které lze vhodně využít i ve vlastní výuce nejen ve školách, ale i při volnočasových aktivitách mládeže. Své zastoupení měla i tolik populární astronomická fotografie včetně metod zpracování obrazu.
Workshop byl určen začínajícím astronomům amatérům, vedoucím astronomických a přírodovědných kroužků a pedagogům základních a střech škol.